Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

 

 

 

1951-1960

Navigace: Balet > Co se v baletu stalo v letech... > 1951-1960

1951

 

16.4. zemřel ruský tanečník, choreograf a pedagog ADOLF BOLM (narozen 1884).

 

23.6. v Praze zemřel SAŠA MACHOV (narozen 1903)

 

23.6. se v Paříži narodila DOMINIQUE KHALFOUNI, žačka baletní školy pařížské Opery a étose Opery v letech 1976-80. Po té přešla do divadla v Marseille k Rolandu Petitovi a tančila všechny hlavní role v jeho choreografiích.

 

23.6. zemřel v Nice ve Francii ruský tanečník NIKOLAJ.S. SERGEJEV (narozen 1876).

 

9.7. měl premiéru balet TIRESIAS (jméno prince-hlavní postavy),choreografie F.Ashton, hudba Constant lamert, Sadler´s Wells Ballet v Londýně.

 

 

 

 1952

 

16.2. zemřel tanečník, choreograf a pedagog IVO VÁŇA PSOTA. Tanec studoval u A. Bergera, O. Preobraženské a N. Legata. V roce 1924 se stal členem ND v Praze. V roce 1926 byl sólistou v ND v Brně, kde se stal o dva roky později baletním mistrem a choreografem. V letech 1932 – 36 působil v Les Ballets Russes de Monte Carlo. Poté se vrátil jako šéf do Brna, ale v roce 1941 opět odešel jako baletní mistr, choreograf a zástupce Kolonel de Basila do souboru Original Ballet Russe. Po válce byl šéfem baletu ND v Brně, kde působil až do své smrti.

Jako tanečník se uplatnil v širokém repertoáru; Princ (Labutí jezero), Franz (Coppélie), Romeo (Romeo A Julie), Kaščej (Pták Ohnivák), Eunuch (Šeherezáda), Maur (Petruška).

Více se však prosadil v choreografické tvorbě. V roce 1938 uvedl ve světové premiéře balet Romeo a Julie s hudbou S. Prokofjeva. Na domácí scéně vytvořil na 40 baletních inscenací. Uváděl původní novinky, ale i tituly z Ruských baletů. V Jižní Americe uvedl s úspěchem celovečerní dramatický balet Yara, za který má v divadle vystavenou pamětní desku. Psota se úspěšně věnoval i pedagogické činnosti.

 

4.3. se v Royal Opera House v Londýně uskutečnila premiéra baletu ZRCADLO PRO ČERODĚJNICE. Choreografie Howard, hudba Ap Ivor.

 

4.4. měl premiéru balet BONNE-BOUCHE na libreto a v choreografii Johna Cranka.Hudba Arthur Oldham, tančil Sadler´s Wells Ballet v Covent Garden v Londýně.

 

1.9. měl premiéru balet IDIOT. Choreografie+libreto T.Gsovský, hudba Henze, Hebbet Theatre v Berlíně.

 

11.11. měl v podání New York City Ballet v City Center v New Yorku premiéru balet SKOTSKÁ SYMFONIE. Choreografie George Balanchine, hudba Mendelssohn-Bartholdy.

 

25.11. měl v podání New York City Ballet v City Center v New Yorku premiéru balet METAMORFÓZY. Choreografie George Balanchine, hudba Hindemith.

 

Tento rok byla poprvé udělena cena CAPEZIO AWARD, kterou uděluje americká firma-výrobce baletní obuvi. Získal jí Solov.

 

 

1953

 

17.3.  se uskutečnila premiéra baletu VLK (Le Loup), choreografie R. Petit, hudba Detilleux, Ballets de Paris v Théatre de l´Empire v Paříži.

 

5.6. se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu KRVAVÁ SVATBA, libreto a choreografie Rodrigues, hudba Denis Ap Ivor, Sadler´s Wells Ballet v Sadler´s Wells Theatre v Londýně.

 

9.7. měl v provedení London Festival Ballet v Londýně premiéru balet ALENKA V ŘÍŠI DIVŮ, choreografie Michael Charnley, hudba a libreto Joseph Horevitz.

 

21.8. debutoval s baletem „Homage a Chopin“ (Pocta Chopinovi) Béjartův první soubor BALLETS DE L´ETOILE, založený v témže roce.

 

Ve stockholmské budově Opery bylo otevřeno Taneční muzeum, k němuž položil základ Rolf de Maré. Od roku 1991 bylo muzeum otevřeno ve zcela nové podobě v novém Domě tance. Muzeum shromažďuje materiály o tanci v nejširší podobě: tanci jako umělecké formě, regionálních rituálech, lidovém tanci.

 

 

 1954

 

 

12.2. se ve Velkém divadle v Moskvě uskutečnila premiéra baletu KAMENNÝ KVÍTEK, choreografie Lavrovský, hudba S.Prokofjev. Toto představení však nebylo příliš úspěšné. (Nová verze vznikla v choreografii Jurije Grigoroviče v Kirovově divadle v Leningradě, premiéra 25.4. 1957.)

 

12.7. měl v pařížské Opeře premiéru balet NAUTÉOS, choreografie Sergej Lifar, hudba J. Leleu.

 

V tomto roce měl premiéru balet ZLATÝ VĚK, choreografie Leonide Lavrovský, hudba Sergej Prokofjev.

 

V tomto roce byl filmově zpracován balet ROMEO A JULIE, choreografie L. Lavrovský, v hlavních rolích tančili Galina Ulanova, Jurij Ždanov, A.Jermolajev, A.Lapauri.

 

Americký tanečník Robert Joffrey založil v New Yorku Joffrey Ballet.

 

Umělcům z oblasti tance (výkonným umělcům, choreografům, manažerům, skladatelům atd.) se začíná udělovat výroční cena amerického časopisu Dance Magazine – DANCE MAGAZINE AWARDS. V tomto roce jí získali Tony Charmoli a May Liebman.

 

1955

6.1. – se uskutečnila premiéra baletu RINALDO A ARMIDA, choreografie Frederick Ashton, hudba Malcolm Arnold, Sadler´s Wells Ballet v Covent Garden v Londýně, tančili Světlana Beriosova (Armida), Michael Somes (Rinaldo).

20.1. – se v holandském Hagu  uskutečnila premiéra jednoaktového baletu NIGHT ISLAND (Noční ostrov), choreografie Van Dantzig, hudba C. Debussy, tančili Hannie van Leeuwen, Vella Colcher a další.

9.2. – se uskutečnila premiéra baletu LES NOCES FANTASTIQUES, choreografie a libreto Sergej Lifar, hudba M. Delannoy, v pařížské Opeře.

23.2. – se uskutečnila premiéra baletu ROMA, choreografie George Balanchine, hudba G. Bizet (Roma Suite), New York City Ballet v New Yorku.

6.4. – měl premiéru balet KRÁSNÁ HELENA, choreografie J. Cranko, hudba J. Offenbach, pařížská Opera.

26.5. – se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu PTAČÍ DŮM (House of Birds), choreografie K. MacMillan, hudba Frederico Mompou, Sadler´s Wells Ballet v Sadler´s Wells Theatre v Londýně.

30.6. – se v Praze narodil tanečník VLADIMÍR NEČAS. Po absolvování tanečního oddělení Konzervatoře Praha v roce 1976 byl přijat do baletního souboru národního divadla. V témže roce byl také na stáži v baletním učilišti A.J. Vaganové.

16.11. – debutoval nově založený soubor CHICAGO OPERA BALLET v chicago Lyric Opera s baletem Veselá vdova. V hlavní roli tančila Alicia Markova. Soubor založil R. Page.

19.11. – se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu PAS DE DIX, choreografie George balanchine, hudba A. Glazunov, New York City Ballet v City Center v New Yorku.

V tomto roce v Caracasu ve Venezuele zemřela JELIZAVETA NIKOLSKÁ (nar. 1904)

V tomto roce založila T. Gsovská BERLINER BALLETT (Berlínský balet) u příležitosti Berlin Festival Week.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali Jack Cole, Gene Nelson a Moira Shearer.

 

1956

25.2. – se v Praze narodila tanečnice HANA VLÁČILOVÁ. V roce 1974 se stala členkou a po té sólistkou baletu Národního divadla v Praze. V letech 1972 a 1976 zvítězila na mezinárodní baletní soutěži ve Varně. Od roku 1978 byla stálým hostem berlínské Staatsoper.

1.3. – se uskutečnila premiéra baletu ALLEGRO BRILLANTE, choreografie George Balanchine, hudba P.I. Čajkovský, New York City Ballet v City Center v New Yorku, mimo jiné tančili Maria Tallchief, Magallanes.

23.3. – se uskutečnila premiéra baletu MAŠKARÁDA, choreografie a libreto Oleg Dadiškiliani, hudba Lev Laputin, v Novosibirsku.

4.4. – se v Torontu narodila EVELYN HART, kanadská tanečnice.

23.4. – se narodil tanečník LUBOMÍR KAFKA. Ve třinácti letech složil zkoušky na Taneční konzervatoř v Praze, kterou absolvoval v roce 1974 a pak odjel na stáž do petrohradského choreografického učiliště (1975-76). V roce 1976 nastoupil jako sólista do baletu Národního divadla v Praze a od roku 1984 působil jako sólista Německé opery v Berlíně. Byl nositelem nejvýznamnějších mezinárodních ocenění: zlatá a stříbrná medaile ve Varně, dvě stříbrné medaile v Tokiu, dvě zlaté medaile v Jacksonu, Cena Černé růže v Německu. Jeho život předčasně ukončila v roce 1989 nemoc.

25.4. – se uskutečnila premiéra baletu EVINO ŽEBRO (The Rib of Eve), choreografie Agnes de Mille, hudba Morton Gould, Ballet Theatre v New Yorku.

5.5. – se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu BIRTHDAY OFFERING, choreografie F. Ashton, hudba A. Glazunov, Sadler´s Wells Ballet v Covent Garden v Londýně, tančili Fonteynová, Grey, Nerina, Jackson.

31.5. – se uskutečnila premiéra baletu DIVERTIMENTO NO. 15, choreografie George Balanchine, hudba W.A. Mozart, New York City Ballet v American Shakespeare festival Theatre v Stratfordu.

20.6. – v Moskvě umírá ruský tanečník, choreograf a pedagog VASILIJ DIMITROVIČ TICHOMIROV.

2.7. – se narodil tanečník, šéf baletu, absolvent brněnské konzervatoře IGOR VEJSADA.

31.10. - Britská královna Elisabeth II. Nechala přejmenovat Sadler´s Wells Ballet a Sadler´s Wells Ballet School na Royal Ballet (Královský balet) a The Royal Ballet School (Královskou baletní školu).

27.12. –se v Kirovově (Mariinském) divadle v Leningradě uskutečnila premiéra baletu SPARTAKUS, choreografie Jacobson, hudba Aram Chačaturjan.

V tomto roce byla britská tanečnice MARGOT FONTEYN povýšena královnou Elisabeth do šlechtického stavu (Dame).

V tomto roce se uskutečnilo první hostování baletu Velkého divadla z Moskvy v zahraničí. Bylo to v Londýně, kde soubor představil balety Romeo a Julie a Gisele s Galinou Ulanovou a Fadějčevem v hlavních rolích.

V tomto roce založil Robert Joffrey spolu s Arpinem vlastní skupinu pod názvem JOFFREY BALLET.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získaly Agnes de Mille a Marta Graham.

 

 

 

 

1957

 

1.1. se uskutečnila premiéra baletu PRINC ZE ZEMĚ PAGOD. Hudba Benjamin Breitten, choreografie a libreto John Cranko, tančil Royal Ballet v Covent Garden v Londýně.

1.2. se narodila tanečnice a pedagožka JULIE KUBALÁKOVÁ. V roce 1976 absolvovala Taneční konzervatoř v Brně. V roce 1977 získala angažmá v Národním divadle v Brně. Zde působila až do roku 1994 (od roku 1979 sólistka). Tančila např. Julii (Romeo a Julie), Carevnu (Pták Ohnivák), Oběť (Svěcení jara), Zlá sestra (Popelka). Po skončení aktivní dráhy se věnovala pedagogické činnosti.

10.3. se narodil tanečník, choreograf, libretista a pedagog LIBOR VACULÍK. V roce 1977 absolvoval TKP a  a od roku 1977 působil ve Slovenském národním divadle.  Zde ztvárnil velké role klasického repertoáru, kromě nezbytných princů také dramatické postavy jako Vronskij v Anně Karenině, Don José v Carmen, Quasimodo v Notre Dame de Paris, Franz v Coppélii, Spartakus aj. Vystupoval pohostinsky v Košicích, Brně, Praze, Nancy, Barceloně, Bonnu, San Antoniu a dalších. V letech 1985 – 90 byl šéfem souboru Balet Bratislava, poté choreografem Nové scény v Bratislavě. V letech 1994 – 99 byl choreografem ND v Praze. Jako tanečník získal několik ocenění doma i v zahraničí, např. celostátní baletní soutěž v Praze (1975) a v Brně (1977) – 2. cena, Varna (1978), Jackson (1980), Ósaka (1980) – 3. cena.                                                                                                                                            Více se uplatnil jako choreograf, které se věnuje od roku 1984. V roce 1990 vystudoval obor choreografie na VŠMU. Vytvořil řadu oceněných - Notre Dame de Paris, Malý pan Friedemann, Psycho (1993), Slovanské dvojzpěvy (1999), ale i divácky úspěšných baletních inscenací – Někdo to rád … (1993), Čajkovskij (1994), Isadora Duncan (1998), Edith – vrabčák z předměstí (1999), Lucrezia Borgia (2003). Často tvoří choreografie do muzikálů a oper.Vytvořil také řadu menších choreografií pro Pražský komorní balet.

25.4. – bylo předvedeno úspěšnější provedení baletu KAMENNÝ KVÍTEK na scéně Mariinského (dříve Kirovova) divadla v St. Petersburgu. Choreografii vytvořil Jurij Grigorovič, hudba Sergej Prokofjev.

12.6. zemřel americký tanečník a choreograf ROBERT ALTON. Tanec studoval u M. Mordkina a stal se členem jeho skupiny. Během 30. let se stal jedním z prvních muzikálových choreografů na Broadwayi (Ziegfeld Follies, Was a Lady, Hazel Flagg, Me and Juliet). Spolupracoval i s Judy Garland na show v Las Vegas.

30.9. se v Titania Pallatz v Berlíně uskutečnila premiéra baletu DÁMA S KAMÉLIEMI. Hudba Henri Saguet, chor. Tatiana Gsovská, v hlavních rolích tančili Yvette Chauviré a Gert Reinholm.

16.11. se ve vídeňské State Opera uskutečnila premiéra baletu MEDUSA, libreto Gale Hoffmann, chor. Hanka, hudba von Einem.

21.11. se  uskutečnila premiéra baletu SQUARE DANCE, chor. G. Balanchine, hudba Corelli a Vivaldi, New York City Ballet v New Yorku.

27.11. se v provedení New York City Ballet v New Yorku uskutečnila premiéra baletu AGON. Jednalo se o benefiční představení, oficiální premiéra proběhla 1.12. Chor. George Balanchine, hudba Igor Stravinský.

29.11. ae uskutečnila premiéra baletu OTHELLO, choreografie a libreto V. Čabukiani, hudba A. Machavariani, Opera House v Tilfisu.

25.12. se v Kirovově (Mariinském) divadle v Leningradě (Petrohrad) uskutečnila premiéra baletu SPARTAKUS, chor. Léonide Jacobson, hudba Aram Chačaturjan. Hlavní role tančili Inna Zubkovskaja (Frygie) a Askold Makarov (Spartakus).

29.12. se uskutečnila premiéra baletu JOHANKA Z ARKU, hudba N. Peiko, choreografie Vl. Paovi Boureister, divadloStanislavského a Němiroviče-Dančenka v Moskvě.

Získalo Leningradské státní akademické choreografické učiliště do svého názvu jméno A. J. Vaganové, která zde působila v letech  1921-1951.

V tomto roce byl založen AMERICAN FESTIVAL BALLET – zakladatel Renzo Raiss založil tento soubor s několika americkými tanečníky v Brémách. Po turné v Evropě měl svou premiéru na americkém kontinentě v roce 1964. Nedlouho po té se soubor rozpadnul.

V tomto roce byl založen Les Grands Ballets Canadiens.

Cenu časopisu Dance  Magazine pro tento rok získali Alicia Markova, Lucia Chase, José Limón a Jerome Robbins.

 

 

 

 

1958

2.1. se uskutečnila premiéra baletu THE BURROW (Doupě), Royal Ballet v Covent Garden v Londýně, libreto + chor. K. MacMillan, hudba F. Martin

4.1. se v Kirovově divadle v Leningradě (dnes Mariinské) uskutečnila premiéra baletu CESTA HROMU, hudba K. Karajev, chor. K. Sergejev.

17.1. se v provedení New York City Ballet v New Yorku uskutečnila premiéra baletu HVĚZDY A PRUHY, hudba John Pilip, chor. George Balanchine.

29.1. se v německém Frankfurtu uskutečnila premiéra baletu JEDLÍCI TMY (Die im Schatten leben), hudba B. Britten, chor. Walter Gore.

 

9.5. zemřela tanečnice LUISA ČERNÁ. Tanec studovala u J. Freisingerové. V letech 1906 – 1929 byla členkou baletu ND v Praze, od roku 1918 sólistkou. Nejvíce se uplatnila v dramatických a komediálních rolích; Upír (Princezna Hyacinta), Zobeida (Šeherezáda). Často vystupovala i v pánských rolích; Princ (Labutí jezero), Petruška, Myší princ (Kdo je na světě nejmocnější).

9.5. se v divadle J.K. Tyla v Praze (dnes Stavovské), uskutečnila premiéra baletu SLUHA DVOU PÁNŮ, hudba J. Burghauser, chor. J. Němeček.

24.8. se v Brně narodila česká tanečnice MICHAELA ČERNÁ. Během studia na taneční konzervatoři absolvovala roční stáž na Choreografickém učilišti v Leningradě (dnešní Petrohrad). V roce 1977 se stala členkou SND v Bratislavě a od roku 1979 se stala sólistkou baletního sounoru národního divadla v Praze. V roce 1976 získala na Mezinárodní baletní soutěži v Lausanne hlavní cenu za klasickou variaci z baletu Coppélie.

23.9. se v provedení American Ballet Theatre v New Yorku uskutečnila premiéra baletu TRISTAN, hudba Richard Wagner, chor. Herbert Ross.

27.10. se v Covent Garden v Londýně uskutečnila premiéra baletu ONDINE, hudba H.W. Henze, chor. F. Ashton, tančili členové Royal Ballet (Margot Fonteyn – Ondina, Michaela Somes – Palemon, Julia Farron – Berta).

31.12. se narodil tanečník a choreograf UVE SCHOLZ.

Cenu CAPEZIO AWARD, kterou uděluje americká firma-výrobce baletní obuvi, v tomto roce získala Alexandra Danilova.

V první polovině tohoto roku uskutečnil baletní soubor Velkého divadla v Moskvě své první a velmi úspěšní turné po USA.

V tomto roce byl založen ALVIN AILEY AMERICAN DANCE THEATRE.

Pod názvem NEW ENGLAND CIVIC BALLET byla založena neprofesionální baletní skupina, ze které se v roce 1963 stal BOSTON BALLET. Ten se v letech 1964-5 plně profesionalizoval.

V Anglii zemřel RUDOLF VON LABAN, tvůrce taneční notace (nar. 1879).

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali: Alicia Alonso, Doris Humphrey, Gene Kelly a Igor Youskevitch.

 

 

1959

Od 16. dubna do 9. května hostuje v Metropolitní opaře balet Velkého divadla z Moskvy. Nejdražší vstupenky na premiéru tohoto představení se prodávaly za 50 dolarů.

17.4. – se uskutečnila premiéra baletu CYRANO DE BERGERAC, choreografie a libreto R. Petit, hudba Marius Constant, Ballets de Paris v Alhambře v Londýně.

18.6. – se narodila v Praze tanečnice JANA KŮROVÁ, dcera tanečníka a choreografa Miroslava Kůry a tanečnice Jarmily Manšingerové. Jejími prvními učiteli byli její rodiče. Po jednoročním studiu na tanečním učilišti v Moskvě (1974) složila v roce 1979 externí maturitu na Konzervatoři Praha. Do Národního divadla byla angažována ve svých 16. Letech (1975, sólistka od 1976). Se svým tanečním partnerem Lubomírem Kafkou vystupovala v Berlíně (1979), Madridu (1978), Mnichově (1979), New Yorku (1979), zúčastnila se amerického turné s National Ballet of Canada (1980). Získala několik prvních a druhých cen nejen v celostátních soutěžích, ale i v zahraničí: Lausanne (1976), Tokio (1978), Varna (1978), Jackson.

9.8. – se narodila česká tanečnice LENKA JAROŠÍKOVÁ. Pražskou konzervatoř absolvovala  v roce 1979. Získala několik cen na celostátních baletních soutěžích, v Lausanne získala v roce 1977 jednu z hlavních cen, která jí umožnila tříměsíční pobyt v Monte Carlu.

19.10. – se uskutečnila premiéra baletu ANTIGONE, choreografie John Cranko, hudba Mikis Theodorakis. Royal Ballet v Covent Garden v Londýně, tančili Světlana Beriosova (Antigone), Donald Macleary (Haemon), Leslie Edwards (Oidipus).

V tomto roce byl založen NEDERLANS DANS THEATER.

V tomto roce se narodila česká tanečnice INGRID SEIDLOVÁ.

V Sydney v Austrálii zemřel český tanečník a choreograf EDOUARD BOROVANSKÝ (nar. 1902).

V kanadském Torontu byla založena ŠKOLA KANADSKÉHO NÁRODNÍHO BALETU.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali George Balanchine, Dorothy Alexander a Fred Astaire.

 

 

1960

 

10.6. – se uskutečnila premiéra baletu RYTÍŘSKÁ BALADA, Slovenské národní divadlo v bratislavě, choreografie J. Zajko, hudba Š. Jurovský.

14.6. – se uskutečnila premiéra baletu REVELATIONS, choreografie A. Ailey, hudba: tradiční černošské písně, Ailey Dance Theatre v New Yorku.

20.9. – v Benátkách zemřela tanečnice IDA LVOVNA RUBINŠTEJNOVÁ (nar. 1885).

16.11. – se uskutečnila premiéra jednoaktového baletu DONIZETTI VARIATIONS, choreografie George Balanchine, hudba Gaetano Donizetti, New York City Ballet v City Center v New Yorku.

22.11. – se uskutečnila premiéra baletu LIEBESLIEDER WALZER, choreografie George Balanchine, hudba J. Brahms, New York City Ballet v City Center v New Yorku.

V tomto roce byl v Bruselu založen Balet 20. století. Hlavním choreografem a zároveň zakladatelem byl Maurice Béjart.

V Leningradě (Petrohrad) se v tomto roce uskutečnila premiéra baletu MAŠKARÁDA, hudba I. Laputin.

American Ballet Theatre, jehož uměleckými vedoucími jsou v této době Lucia Chase a Oliver Smith, hostuje v Rusku. Je to první americký soubor, který se v této zemi představil.

V tomto roce byl založen Stuttgartský balet, první významný německý baletní soubor.

Cenu časopisu Dance Magazine pro tento rok získali Merce cunningham, Igor Moisejev a Maria Tallchief.

 

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist