Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

 

 

 

Abdalah

Navigace: Balet > Děje baletů > Abdalah

Děj baletu „Abdallah“

 

1. dějství

 

    Děj se odehrává v Íráku v Basře, která se dříve jmenovala Balfora. Chudý švec Abdallah je zamilován do Irmy, dívky ze soudství, ale Irmina matka Fatima je důrazně proti tomuto vztahu.

    Klid ve vesnici je narušen příchodem šejka Ismaela, kterého pronásledují krutí sultánovi vojáci. Ismael njde útočiště v Abdallahově domě a vojáci jsou odlákáni do domu Irmy, která je okouzlí svým tancem.

 

2. dějství

 

    Abdallahův ukrývaný host daruje ševci na důkaz vděčnosti svícen. Když se zapálí, svícen splní jakékoliv přání – ale jakmile Abdallah svíci sfoukne, svícen ztratí svou kouzelnou moc.

    Abdallah tedy zapaluje svíci a ocitá se na slavnosti v kouzelné zemi plné velkého bohatství a krásných dívek. Dokonce ani Fatima zde nestojí v cestě k jeho milé Irmě. Nicméně Abdallah se jí příliš nevěnuje a atak dívka utíká pryč. Opilého ševce to rozčílí a plamen svíčky ve vzteku sfoukne. Rázem se ocitá zpět ve svém nuzném obydlí.

 

3. dějství

 

   Zatímco byl Abdallah ve svém kouzelném světě, šejk Ismael znovu získal dříve ztracenou moc. Pozval Irmu, která mu při útěku také pomohla, když odlákala vojáky, do svého paláce, kde mu dívka zatančila. Šejk jí představil svých osm synů s tím, aby si jednoho z nich vybrala za manžela. Irma však stále myslí na Abdallaha. A tak šejk nechá pro ševce poslat a adoptuje ho. Tak se konečně Irma a Abdallah mohli vzít.

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist