Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

 

 

 

Červená lucerna

Navigace: Balet > Děje baletů > Červená lucerna

Červená lucerna

 

Prolog

 

Dvacátá léta minulého století. Tichý a opuštěný dvůr velkého  domu. Pán domu přikazuje rozsvítit červené lampiony. Mladou dívku strojí do svatebních šatů. Má se stát třetí ženou (souložnicí) majitele domu. Ještě než usedne do nosítek, vzpomíná na svého milého- mladého herce divadelního souboru.

 

První dějství

Na pozadí svatebního veselí  se první a druhá manželka plny smíšených pocitů  setkávají s novou dívkou.

Svatební noc. Třetí žena se ze všech sil snaží změnit svůj úděl, ale nakonec jí nezbude nic jiného, než přijmout nezvratný osud.

 

Druhé dějství

Manželky si krátí čas návštěvou opery, nebo různými hrami, jejich dny plynou bez větších změn jeden za druhým. Nová třetí žena využívá krátké okamžiky k tom, aby se setkávala se svým dřívějším milým. Tyto schůzky odhalí druhá manželka  a hned osnová zákeřný plán.

 

Třetí dějství

Mladý pár se nadále tajně schází. Druhá žena o schůzkách poví svému manželovi. Ten oba milence přistihne přímo ve svém domě. Druhá žena  doufá, že díky této události si získá zpět ztracenou lásku i sympatie svého manžela. Ten však druhou ženu za její podlost zavrhne. Ta je touto situací natolik zaskočena, že v rozporu se zavedeným pořádkem v domě, vezme pochodeň a jde rozsvítit červené lampiony – symbol moci pána domu. Rozhněvaný manžel přikáže služebnictvu, aby za tuto drzost druhou ženu popravili.

 

Epilog

Mladé milence i druhou ženu přivádějí na místo popravy. Třetí žena a její milý se něžně objímají , jsou zosobněním křivd, kterých se na lidech dopouští přísný, po léta nezměněný feudální řád. Oni i druhá žena jsou jeho další obětí.

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist