Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

 

 

 

Čipolino

Navigace: Balet > Děje baletů > Čipolino
Rychlost.cz - poptávka připojení

Čipolino

1. dějství

   V prvním dějství se seznámíme s malým chlapcem Čipolinem, jeho otcem Čipollonem a dalšími obyvateli Ovocného městečka. Jeho obyvatele ustiskuje prin Citrón a siňor Rajče. Na příkaz Citróna vezme vojsko chudině poslední peníze a chudé Tykvi za nezaplacení daní rozbijí dům.
   Čipolino a jeho přátelé se rozhodnou postavit Tykvi nový dům, ale zrádný Hrášek to oznámí siňorovi Rajčeti a na obyvatele Ovocného města se tak snese jeho velký hněv. Čipolino musí utéct a místo něho vojáci zatknou starého Čipollona a chudou Tykev.
    Když se Čippolino vrátí a dozví se, co se stalo, rozhodne se spolu se svou věrnou kamarádkou Ředkvičkou oba nešťastníky zachránit.

2. dějství

    Ve višňovém sadu žije malý Višnička těžkým životem. Je pod neustálým přísným dohledem svých starých tet - Višní. S malým Višničkou se na cestě za záchranou přátel setkává i Čipolino s Ředkvičkou. Opět však zasáhne zrádný Hrášek a Čipolino i se svou přítelkyní jsou rovněž zajati a vsazeni do vězení.

3. dějství

   Višně pořádají soud, při němž se mají potrestat narušitelé pořádku: Čipolina a Ředkvičku. Malý Višnička však za pomoci služky Brambory vězně včas osvobodí.
   Čipolino a jeho přátelé přemohou Citrónovo vojsko a osvobodí se od útisku svých vládců.
   Na konec na náměstí Ovocného městečka postaví jeho obyvatelé Tykvi nový dům.

 

Verze z  http://programy.sms.cz/kultura/olomouc/moravske_divadlo/o_statecnem_cibulackovi

Čipolino (Cibuláček)
Bylo, nebylo, v jedné rostlinné říši žil skromně malý chlapec Cibuláček s tatínkem Cibulkou. Jednoho rána spolu přišli do tržnice. Cibuláček se přivítal s kamarádkou Ředkvičkou a hned se připojili k dětem, které si sem každý den chodí hrát. Ale co to? Ozvou se fanfáry ohlašující slavnostní průvod. Vojáci Citronci přinášejí prince Citrona. Všichni ho chtějí pozdravit. "Sláva, sláva", volají chudí. V nastalé tlačenici je i Cibuláčkův otec, dav ho strhne a on nechtě šlápne šlechtici na nohu. Uražený a rozezlený princ přikazuje, aby byl za tak velkou opovážlivost uvězněn do nejdelší smrti. Lidé se smutně rozcházejí, zatímco vojáci odvádějí Cibulku v poutech do zámeckého vězení. Cibuláček zůstává sám. Prosí, aby se mohl s tatínkem rozloučit. Ještě naposledy rozmlouvá otec s milovaným synem. "Jsi už teď velký a můžeš se starat sám o sebe. Jdi do světa a snaž se získat co nejvíce zkušeností." Opuštěný Cibuláček si vezme raneček a vydává se do širého světa první pěšinou, na kterou narazí. A byla to cesta správná. Přichází do neznámé vesničky. Vidí, jak pan Tykev staví dům. Když je s prací hotov, volá své přátele Hrušku, Hrozen a Fazoli, aby se jim pochlubil. Kamarádi však namítají: "Vždyť je domeček moc malý." Tykev hbitě vleze dovnitř, vykoukne oknem a ukazuje, jak je jeho obydlí pohodlné. Zpovzdálí vše tiše pozoruje Cibuláček. Když se osmělí, slušně pozdraví, představí se a vypráví svůj smutný životní příběh. Hrozen, Hruška, Fazole a Tykev pozorně naslouchají, nabízejí kamarádskou pomoc a přijímají ho mezi sebe. Jejich radostný taneček přeruší ohavný advokát Hrášek, podlézavý služebník kavalíra Rajčete. Za ním vojáci Rajčátka přinášejí pyšného a nadutého kavalíra. Cibuláček nastaví jednomu nosiči nohu a "Bác!". Kavalír Rajče se kutálí po zemi. Zlobně všem oznamuje, že jsou na pozemku seňory Třešně, kde nesmí nikdo nic stavět. Cibuláček slibuje Rajčeti, že mu ukáže velkého hlupáka. Namyšlený a zvědavý kavalír chce okamžitě toho hlupáka vidět. Cibuláček mu podá zrcátko se slovy: "Prosím, pane, podívejte se." Rajče se dívá do zrcátka a opravdu vidí velkého hlupáka - vidí sebe sama. Zuřivým pískáním přivolává stráž a rozkazuje potrestat smějícího se Cibuláčka a jeho kamarády. "Domeček se zabavuje", křičí Rajče, přivádí zlého hlídajícího psa Mastina a spokojeně odchází. Cibuláček, kterému se podařilo nepozorovaně utéci, se potichu vrací. Přemýšlí, jak by získal zpátky majetek pro pana Tykev. Je velké horko. Žíznivý pes prosí o trošku vody. Cibuláček mu nabízí misku s vodou, do které přimíchal prášek na spaní. Kamarádce Ředkvičce ukazuje spícího hlídače a prosí ji o pomoc. Zkouší spolu zvednout domeček. "Hej rup!" Tíha je veliká. Ještě jednou: "Hej rup!!" Podaří se jim domeček zvednout a rychle ho schovají v blízkém lesíku. Právě včas. Vrací se totiž Rajče a nevěří svým očím. Domek zmizel. Okamžitě telefonuje slavnému detektivovi Mrkvi, aby vyzbrojen řádnou lupou zahájil pátrání.


V zámku seňory Třešně se sešla vybraná společnost. Mezi dvořany je i tlustý princ Pomeranč, který sní na co přijde, neboť jeho chuť je neuvěřitelná a rozmazlený princ Mandarinka, který neustále vřeští a tímto způsobem se domáhá nových a nových dárků. Pozvání přijal také kavalír Rajče. Vznešenou společnost obsluhuje služka Jahůdka. Náhle se seňora Třešeň rozhněvá na svého syna Třešničku za jeho nevhodné chování, za jeho lenost i za to, že se nechce učit. Malý Třešnička však mámu neposlouchá a v nestřežené chvíli uteče i se služkou Jahůdkou do zámeckého parku. Tam také přichází Cibuláček s kamarádkou Ředkvičkou. Všichni čtyři se velice rychle spřátelí, začnou tancovat a vymýšlet různé hry. Při procházce parkem uvidí kavalír Rajče spokojeně se bavící děti. Je nesmírně pohoršen tím, že chudý Cibuláček si dovolil hrát s urozeným Třešničkou. Za trest ho nechá svými vojáky odvést. Avšak Třešnička s Jahůdkou se rozhodnou kamaráda zachránit před nespravedlivým potrestáním. Spícímu kavalíru Rajčeti potichoučku seberou klíče, běží ho osvobodit a potom se všichni ukryjí v lesíku. Rajče se probudí a jeho zloba nezná mezí, když zjistí, že mu Cibuláček opět zmizel. Pověřuje detektiva Mrkev, aby našel nejenom domek, ale přivedl zpátky uprchlíky. Mrkev se ihned vydává po jejich stopách. Netuší, že se v lese rozdělili a teď velkému detektivovi připravují pěknou taškařici. V nastalé honičce úplně zmatený detektiv padá únavou. Děti ho lehce svážou a nechají v lese. Brzy detektiva najdou vojáci Citronci. Rozváží mu pouta a společně s vojáky Rajčátky, kteří konečně našli domeček, jdou pokorně vysvětlit kavalíru Rajčeti, proč domeček mají, ale uprchlíky ne. Mezitím Cibuláček s přáteli doběhli až k zámku prince Citrona, osvobodili tatínka Cibulku a ještě chtějí zachránit domeček. Na náměstí však uvidí nejenom opuštěný domeček, ale také celou vznešenou splečnost, která se tu shromáždila a chystá oslavu, při níž má být domeček zcela zničen. Na rozkaz prince Citrona na něj namíří dělo. Dvořané se strašně těší. Tu se náhle strhne obrovská bouřka doprovázená blesky a silným hromobitím. Cibuláček s přáteli otáčí dělo proti zlým lidem. Ti se vyděsí a zmateně prchají pryč. Vysvitne sluníčko. Domeček i dobří lidé jsou zachráněni. Přátelé se radují. Díky odvaze a kamarádské pomoci zvítězili a z města vyhnali špatné lidi. Nejvíce je oslavován malý, ale statečný Cibuláček

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist