Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

 

 

 

Coppélia

Navigace: Balet > Děje baletů > Coppélia

hudba: Léo Delibes

 

Děj baletu Coppélia

 

1. dějství

   V jednom městě na náměstí se střetávají osudy a příběhy postav tohoto baletu.

    Doktor Coppélius, tajemný učenec se ukazuje s krásnou dívkou Coppélií na balkóně svého domu a krásná Coppélie je obdivována mladými muži ve městě. Vyjímkou není ani mladík Franz, který přesto, že miluje Svanildu a je jí také milován, obdivuje krasavici sedící v okně Coppéliova domu. Svanilda pro to však nemá pochopení a spolu se svými přítelkyněmi to patřičně dá Franzovi najevo.

     Mládež se baví na náměstí tancem. Starosta města se ptá Svanildy a Franze, kdy budou mít svatbu, ale Svanilda se odpovědi vyhne, rozzlobena obdivem Franze ke Coppélii. Franz uraženě odchází.

     Coppélius odchází z domu a netuší, že se Svanildě podařilo zmocnit se klíče od jeho domu.

Dívky se rozhodly podívat dovnitř. V témže okamžiku ovšem přichází i Franz a chce se Coppélii dvořit. Přistaví k balkónu žebřík a začíná šplhat nahoru.

 

2. dějství

    Dívky se strachem prozkoumávají Coppéliův dům, který je napůl dílnou. Objevují v něm loutky, které se hýbají a tančí jako živé. Objeví u tajemnou Coppélii, která je také pouhou loutkou. Dívky se smějí a nechápou, jak to, že to dříve nikdo nepoznal.

    Svanilda si vypůjčí šaty Coppélie a předvádí se v nich. V nejlepším je překvapí Coppélius, který přivádí i Franze. Dívky se rozprchnou, Svanilda zůstává uvnitř přestrojená za loutku Coppélii. Coppélius se snaží své milované loutce vdechnout život, ale stále se mu to nedaří. Chce tedy Franze opít a jeho lidskou duši  dát Coppélii.

    K jeho úžasu se mu to „podaří“ a Coppélia opravdu ožije. Je štěstím bez sebe, ale nakonec zjistí, že Coppélia je převlečená Svanilda a Coppélia zůstala jen neživou loutkou. Svanilda se Coppéliovi vysměje a spolu s Franzem utíkají z jeho domu.

 

3. dějství

    Na náměstí městečka dál plyne život. Jen Coppélia již nesedí u okna. Svanilda a Franz se usmířili a starosta připravuje jejich  svatbu.

    Loutky doktora Coppélia jsou slavnostně umístěny na městský orloj, aby dělaly radost všem.

    Slavnost vrcholí svatebním tancem Svanildy a Franze, k nimž se nakonec přidají i ostatní obyvatelé městečka.

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist