Login:
Heslo:
 
Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida

 

 

 

Don Quijote

Navigace: Balet > Děje baletů > Don Quijote

Děj baletu Don Quijote

 

Prolog

    Don Quijote si čte ve starých rytířských eposech. touží stát se sám rytířem a ochraňovat čest své vysněné dámy. vydává se tedy k nevoli svého sluhy Sancho Panzy za svým snem.

 

1. dějství

    Barcelonské náměstí je ve sváteční náladě. Pozornost lidí upoutává především Kitri, dcera majitele hospody Lorenza a lazebník Basil, její milý. Lorenzo  ale nevidí chudého ženicha rád, chce svoji dceru provdat za bohatého šlechtice Gamacha. Lidé vítají pouliční tanečnici a toreadora Espadu. Zábava vrcholí a na náměstí přichází rytíř Don Quijote se Sancho Panzou. Don Quijote je zaujat krásou Kitri a považuje ji za „dámu svého srdce“, o které se mu často zdálo. Kitri s Basilem prchají před Lorenzem a Gamachem.

 

2. dějství

    Kitri a Basil se ukrývají v cikánském táboře nedaleko větrného mlýna. Za nimi se objevuje i Don Quijote. V jeho představě se mlýn proměňuje v nebezpečí, se kterým je třeba bojovat. Udolán zápasem usíná.

    Zdá se mu, že je v říši dryád. Mezi vidinami krásných víl se mu znovu objevuje Kitri.

     Krásný sen ukončí příchod Lorenza a Gamacha, kteří hledají Kitri a Basila. Těm se však opět podařilo uprchnout. Don Quijote chce pronásledovatele zmást, prostoduchý Sancho Panza však prozrazuje správnou cestu.

 

3. dějství

    Mladý pár se ukryl v taverně. Když je pronásledovatelé najdou, Lorenzo oznamuje zásnuby Kitri a Gamacha. Zoufalý Basil předstírá sebevraždu. Když se hroutí na zem, Don Quijote na naléhání Kitri donutí Lorenza, aby vyplnil Basilovo poslední přání a dal milencům své požehnání. Lorenzo, který se domnívá, že Basil je mrtev, ochotně souhlasí. Jakmile jim požehná, Basil ožije a Lorenzo pozdě poznává, že byl oklamán.

    Na náměstí se oslavuje svatba Kitri a Basila. Mezi čestnými hosty je i Don Quijote. Šlechetný rytíř přeje novomanželům štěstí a vydává se za dalším dobrodružstvím.

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist