Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

 

 

 

Giselle

Navigace: Balet > Děje baletů > Giselle

hudba: Charles Adolphe Adam

 

Děj baletu

 

1. dějství:

PROLOG – PODZIM

Giselle, mladá venkovská dívka, a její přítel od dětství Hilarion se procházejí po lese. Giselle spatří hezkého mladého muže, prince Alberta, který je převlečen za skromného sedláka, aby aspoň na chvilku unikl šlechtickému způsobu života. Albert a Giselle se do sebe na první pohled zamilují. Hilarion odchází sám, hluboce zklamaný a se zlomeným srdcem.

O ROK POZDĚJI ...

Hilarion čeká před domem Giselle. Chce jí předat květiny, které jí nosí každý den od chvíle, kdy se Giselle setkala s Albertem. Žije v naději, že si získá zpět její přízeň. Zdraví vesničany, kteří odcházejí do polí.

Albert a jeho sluha Wilfried přicházejí a Albert je opět převlečen za sedláka, aby se tak mohl se Giselle znovu nerušeně setkat. Mezitím Hilarion, v němž Albert budí podezření, naléhá na Giselle, zda Alberta skutečně miluje. Giselle mu svou lásku k Albertovi potvrzuje.

Giselle tančí, ale brzy umdlévá únavou, neboť má slabé srdce. Představuje Alberta své matce. Matka varuje Giselle, že dívky, jež zrazují jejich snoubenci, mohou zemřít na láskou zlomené srdce a proměnit se ve víly, které se po smrti mstí každému muži tím, že ho utančí k smrti.

Hilarion vstoupí do chýše, kterou užívá Albert, objeví jeho kord a odhalí tak Albertův urozený původ.

Přichází lovecká společnost, která hledá odpočinek a občerstvení, vedená vévodou a jeho dcerou Bathildou, která je zasnoubená s Albertem. Bathilda je okouzlena krásou Giselle a věnuje jí náhrdelník. Lovecká společnost nachází odpočinek v Gisellině příbytku.

Vesničané se vracejí ze svých polí a připojují se k Giselle a Albertovi. Připravují se na příchod ženicha a nevěsty. Slavnost je přerušena příchodem Hilariona, který odhalí před Giselle pravou totožnost Alberta. Giselle odmítá uvěřit.

Lovecká společnost se vrací zpět. Bathilda a vévoda okamžitě poznávají Alberta, který je zaskočen Bathildinou přítomností. Po odhalení, že Albert je zasnouben s jinou ženou, je Giselle zasažena hlubokým žalem. Vybavují se jí zpět všechny chvíle jejich námluv a náhle uchopí Albertův kord. Vyznačí kordem kruh, jehož překročení znamená pro každého záhubu. Když Giselle pozvedne ostří kordu nad sebe, aby se jím probodla, Hilarion překročí kruh – zastaví ji. Giselle vidí, jak ji k sobě volají víly. Rozběhne se k Albertovi a umírá v jeho náruči.

2. dějství:

V LESE

Hilarion doprovází matku Giselle od jejího hrobu. Když se snaží vrátit se zpět ke hrobu, ztrácí orientaci a nemůže najít cestu z lesa ven.

U HROBU GISELLE

Vstupuje Myrtha, královna vil, a povolává své víly, aby přijaly nově příchozí mrtvou Giselle do svého středu.

Albert přichází ke hrobu Giselle. Náhle spatří ducha Giselle, jenž ho ujišťuje o své nezapomenutelné a věčné lásce.

Víly se vracejí po pronásledování Hilariona, kterého utančily k smrti, a vyhlížejí další oběť. Když najdou Alberta a obstoupí ho, Myrtha jej odsuzuje k smrti. Giselle prosí Myrthu, aby se nad ním slitovala, ale Myrtha její prosbu odmítá. Navzdory tomu však Giselle pomůže Albertovi přečkat noc ve jménu své čisté lásky. Albert se v posledním dechu dočká východu prvních paprsků slunce, které zlomí zlou moc vil. Ty se vracejí do svých hrobů.

Albert odnáší Giselle zpět k jejímu hrobu.

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist