Login:
Heslo:
 
Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida

 

 

 

Korzár

Navigace: Balet > Děje baletů > Korzár
Rychlost.cz - poptávka připojení

  Děj baletu Korzár

 

   I. dějství

   Na náměstí s orientálním bazarem, kde se obchoduje také s otrokyněmi, kupci nabízí pestré zboží. Přichází skupina korzárů vedená Konrádem, který se tu setkává s dívkou Medorou, svou milou a schovankou obchodníka s otroky Lankedema. Na bazar přinášejí nosítka paši Seida, který má v úmyslu nakoupit u Lankedema nové otrokyně pro svůj harém. Jeho pohled se nejdříve zastavuje na krásné Gulnaře, nakonec je ale zcela uchvácen Medorou. Paša s Lankedemem uzavírají obchod a Medora s Gulnarou jsou odváděny do Seidova paláce. Na Konrádovo znamení korzáři vysvobozují Medoru a unášejí jí spolu s otrokyněmi i zajatým Lankedemem.

 

   II.dějství

   Konrád s Medorou přicházejí do staré zříceniny na břehu moře – obydlí korzárů. Birbanto, Konrádův přítel, přivádí Lankedema a zajaté otrokyně. Ty prosí Konráda, aby se slitoval a propustil je na svobodu a on na přímluvu Medory svoluje. Birbanto spolu se svými druhy však nesouhlasí, chtějí, aby jim byly otrokyně vydány. Konrád opakuje svou vůli a sráží Birbanta na kolena. Lankedem, který vyslechne roztržku korzárů, přichází za Birbantem s návrhem, jak zneškodnit Konráda a získat zpět otrokyně i Medorou.

    Nasype do poháru s vínem omamnou látku a posílá jej konrádovi. Ten se napije a v zápětí upadá do hlubokého spánku. Medora se ho marně snaží probudit. Náhle se objevují zahalené postavy. Medora brání nožem spícího Konráda a vůdce neznámých útočníků zraní. Je však přemožena a útočníci ji unesou.

 

   III. dějství

   V paláci se paša Seid těší společnosti mladé a krásné Gulnary. Přichází Lankedem, který přivádí Medoru. Seid je nadšen a také Gulnara je šťastná ze shledání se svou přítelkyní. Do paláce přichází skupina poutníků, která má namířeno do Mekky. Paša velkodušně vyhoví jejich prosbě přenocovat v paláci a předvádí hostům velkolepou podívanou ve své zahradě.

    Mezitím konrád Medoře odhaluje své přestrojení za poutníka. On i ostatní korzáři odhazují své převleky a po krátké bitce Seid prchá z paláce. Gulnara prosí Konráda o ochranu před Birbantem, který ji pronásleduje. Medora v něm podle zranění poznává vůdce neznámých útpčníků a vypráví Konrádovi o jeho zradě. Birbanto se ve vzniklém zmatku pokouší Konráda usmrtit, ale Konrád nad ním v boji zvítězí.

    Korzáři vyplouvají vstříct novým dobrodružstvím. Náhle se strhne divoká bouře a koráb, který narazí na skálu, mizí v hlubinách. Když se na zklidněném nebi znovu objeví měsíc, ozáří jeho svit dvě objímající se postavy na skalisku neklidného příboje. Medora a Konrád se jako jediní zachránili.

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist