Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

 

 

 

Královna loutek

Navigace: Balet > Děje baletů > Královna loutek
Rychlost.cz - poptávka připojení

KRÁLOVNA LOUTEK, hudba Josef Bayer


   V krámku s loutkami ,které majitel sám vyrábí, stojí nejrůznější malé i velké loutky. Mistr právě pracuje na hlavě jedné z nich, zatímco Pomocník z loutek utírá prach. Do obchodu vstupuje listonoš. Přináší nějaké dopisy a náhodou strčí do jedné loutky, která hned začne tančit. Když zmizí, přichází do krámku dívka s polámanou panenkou. Mistr jí slíbí, že panenku brzy opraví.
  Pak přichází rodina bohatého sedláka a majitel krámku je horlivě vítá. Zákazníci se kolem sebe zvědavě rozhlížejí. Nešikovný sedlák povalí jednu z loutek, ale Obchodník s hračkami ji zase hned staví na nohy a dává do pořádku.
  Pak se objeví anglický lord Sir Plumpstershire, Lady Plumpstershire a jejich tři dcery. Rádi by koupili nějakou loutku, která by uměla tančit. Mistr jim chce takovou loutku předvést, ale její mechanismus jako z udělání několikrát vypoví poslušnost. Aby rychle napravil trapnou situaci, posílá svého Pomocníka do skladu pro něco mimořádného a zákazníky přesvědčí, aby si sedli a chvilku počkali.
   A už je tu pomocník nazpět s nejkrásnějšími loutkami: Tyrolanka v pěkném kroji tančí lendler, Panna v červených šatičkách tančí a neustále vykřikuje "táta - máma", Číňanka zas umí polku, po ní následuje Španělka, Japonka zatančí mazurku a Harlekýn tarantelu. Na závěr nejkrásnější ze všech - Královna loutek - zavíří v půvabném valčíku.
   Zákazníkům se toto představení velice líbí a objednávají u majitele krámku některé loutky a navýsost spokojeni odcházejí.
   Obchodních vyčerpaný z předchozího předvádění svých loutek, zamkne a rovněž odchází z krámku.
    Na tento okamžik jakoby všechny loutky čekaly. Rázem oživnou a pustí se do tance. Je vidět, že to nejsou žádné neživé mechanismy, ale milá, spokojená, velká rodina. Nejdříve tančí jedna loutka po druhé, ale pak se sjednotí ke společnému ballabile, velkému finále. Všichni obklopí svou usměvavou, krásnou a vždy přátelskou Královnu, svou milovanou vládkyni.

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist