Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

 

 

 

Legenda o lásce

Navigace: Balet > Děje baletů > Legenda o lásce
Rychlost.cz - poptávka připojení

Legenda o lásce (hudba: Arif Melikov)

1. dějství

I. obraz

  V komnatách vládkyně Mechmene Banu panuje hluboký smutek. Její mladší sestra princezna Širín je smrtelně nemocná. Objevuje se neznámý, který by ji mohl uzdravit. Za to mu vládkyně nabízí zlato i svou korunu. Neznámý odmítá, žádá jinou cenu: krásu vládkyně. Mechmene Banu souhlasí a Širín se uzdravuje.

II. obraz

   Malíř Ferchad a jeho přátelé dokončili výzdobu letohrádku princezny Širín, který pro ní nechala vystavět Mechmene Banu. Obklopeny průvodem se přijdou na krásu letohrádku podívat i obě sestry. Jejich pozornost upoutá Ferchad. Obě se do něho zamilují. Průvod přejde a Ferchad zůstane sám. Širín se za ním vrací. Oba ovládne velká milostná touha.

2. dějství

III. obraz

   Lidé se shromažďují u vyschlého pramene v horách. Žijí ve stálém strachu, že je žízeň zahubí. Jen palác Mechmene Banu zásobují pitnou vodou ze vzdálených krajů.

IV. obraz

   Mechmene Banu touží po Ferchadovi. Marné je úsilí kejklířů ji obveselit. Ví už, čeho se pro uzdravení sestry vzdala. Obětovala krásu a tím ztratila všechnu naději na lásku muže, kterého miluje.

V. obraz

   Širín se baví v kruhu svých družek. Ferchad vnikl do zámku a setkává se s ní. Šťastni, nemohou se rozloučit a prchají spolu. Vezír oznamuje jejich útěk Mechmene Banu, která přikazuje oba stíhat. Dopadení prosí vládkyni, aby nebyli rozloučeni. Mechmene Banu raněná na nejcitlivějším místě po krátkém váhání rozhodne: nechť Ferchad prorazí Železnou horu a uvolní cestu vodě, teprve pak může dostat Širín. Ferchad podmínku přijímá.

3. dějství

VI. obraz

   V horách se Ferchadovi zdá, že ze skály tryská voda a z ní vystupuje Širín, aby ho potěšila.

VII. obraz

   Mechmene Banu trýzní svědomí, sní o Ferchadovi, zdá se jí, že je opět krásná a že ji Ferchad miluje. Vyruší jí Širrín. Prosí vládkyni, aby s ní šla do hor k Ferchadovi.

VIII. obraz

   Nová naděje přivádí lid za Ferchadem. Podaří-li se mu prorazit horu, jejich utrpení skončí. Přichází průvod s vládkyní a Širín. Ferchad je šťasten - oba touží být spolu. Vládkyně svoluje, aby milenci nebyli rozloučeni - bude-li Ferchad ochoten opustit svou práci. Ferchad se těžko rozhoduje: zůstane a bude prorážet skálu tak dlouho, dokud nevytryskne životodárná voda. Je silný láskou a posláním, i když obětuje své štěstí.
 

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist