Login:
Heslo:
 
Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida

 

 

 

Louskáček

Navigace: Balet > Děje baletů > Louskáček
Rychlost.cz - poptávka připojení

Louskáček (hudba P.I. Čajkovský)

1. dějství

    Jsou vánoce. Na návštěvu do rodiny malé Kláry a jejího bratra přicházejí jejich kamarádi se svými rodiči. U bohatě nazdobeného stromečku jsou připraveny dárky. Chlapci si hrají s vojáčky, děvčata s panenkami.

   Na slavnosti se objevuje tajemný strýček Drosselmayer, který byl pozván, aby se staral o zábavu dětí. Děti hrají hru o princezně a myším králi. Dalším překvapením jsou mechanické hračky, které tančí. Nakonec strýček pro děti uspořádá vánoční loterii, ve které Klárka vyhraje loutku Louskáčka, který umí louskat ořechy. Klárce se Louskáček hned zalíbí. Její bratr, rozdivočelý ze hry na vojáky, se začne s Klárkou o loutku tahat a utrhne jí hlavu. Klárka je smutná, strýček však Louskáčka opraví.

    Večer se chýlí ke konci, hosté se loučí a odcházejí domů. Klárka také odchází spát, ale jen nerada se loučí s Louskáčkem, který zůstává u vánočního stromečku.

    Nastala noc. Klárka nemůže usnout a vrací se ke stromečku. Teprve s Louskáčkem v náručí usíná. Odbíjí půlnoc. Klárku probudí podivné zvuky. Kde se vzaly, tu se vzaly, objevily se myši, které na Klárku a Louskáčka útočí. Klárka se snaží loutku chránit. Náhle se objevuje strýček, vánoční strom vyrůstá do obrovských rozměrů a Louskáček ožije – stane se z něj vojáček. Zazní výstřel a už jsou tu další vojáčci, kteří vyrážejí do útoku proti myším. V čele myší se objevuje jejich král a svádí s Louskáčkem urputný boj. Louskáček je zrněn. Zoufalá Klárka hodí po myším králi svůj pantoflíček a pomůže tak Louskáčkovi k vítězství.

    Myši odtahují svého poraženého krále. Louskáček však leží jako mrtvý. Klárka volá o pomoc. Opět se objevuje strýček a proměňuje Louskáčka v krásného prince. I Klárka najednou vyrostla. Princ jí odvádí zasněženou krajinou do svého království.

2. dějství

   V Louskáčkově království už všichni netrpělivě očekávají svého prince. Konečně se Louskáček objevuje i Klárkou. Všichni je radostně vítají a Louskáček vypráví své zážitky z bitvy a představuje svou zachránkyni. Na počest Louskáčka je uspořádána veliká slavnost. Tančí Španělé, Číňané, nechybí Ruský tanec, Arabský tanec, tanec Květin a nakonec tančí Klárka s Louskáčkem velké pas de deux  (v některé verzi tančí Cukrová víla se svým kavalírem).

    Ale i tato slavnost má svůj konec. Klárka se pomalu probouzí z krásného vánočního snu s loutkou Louskáčka v náručí.

 

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist