Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

 

 

 

Macbeth

Navigace: Balet > Děje baletů > Macbeth

MACBETH (hudba Václav Riedlbauch)

1. dějství

I. obraz – Bažinatá krajina

Skotští thénové Macbeth a Banquo se ocitnou uprostřed noci v nažinaté krajině. Čarodejnice věští Macbethovi, že se stane thénem z Cawdoru, později králem. Macbeth je touto věštbou opojen, u Banqua vyvolává roztrpčení. Začíná rozkol jejich přátelství.

II. obraz – Slavnost u dvora

Při slavnosti u dvora je macbeth povýšen. Král Duncan ho učinil thénem z Cawdoru. Věštba se vyplňuje. Probouzí v Macbethovi zvrácenou ctižádost. Banquo, který byl při povýšení opomenut, sleduje s obavami Macbethovo počínání.

III. obraz – Komnata macbethova hradu

Z dopisu se lady macbeth dovídá o věštbě i jejím naplnění. Rozhodne se, že učiní ze svého muže panovníka – donutí ho ke královraždě. Příležitost přichází velmi brzy. Král Duncan navštíví se svým doprovodem Macbethův hrad. Lady Macbeth láme poslední pochybnosti svého muže a vkládá mu do rukou dýku.

IV. obraz – Královražda uprostřed noci

Při objevení mrtvého krále vzniká chaos a panika. Smuteční průvod, jehož se účastní i kralovrah se svojí ženou, pozorují Banquo a Malcom. Oba jsou odhodláni pomstít vraždu moudrého vladaře.

2. dějství

V. obraz – Bažinatá krajina

Banquo vyhledá syboly věštby, které tu Macbeth odložil. Odnáší je s sebou. Chce Macbethovi připomenout příčinu jeho hrůzného činu.

VI. obraz – Korunovace

Korunovaci Macbetha, jíž jsou přítomni bahenní tvorové a čarodějnice, převlečení za dvorskou společnost a kardinály, přeruší Banquův příchod. Před zraky všech ukáže bahenní symboly moci. Banquo odhaluje skutčnost, že Macbeth se zmocnil trůnu neprávem. Macbeth dá Banqua zabít. Nad mrtvolou Banqua přísahají Malcom a Macduff Macbethovi pomstu.

VII. obraz – Karneval na počest nového krále

Macduff v masce zdivočelého Macbetha krotí stádo dravých zvířat. Urazí tím tyrana. V zatčení Macduffa zabrání Macbethovi vidina: zjeví se mu mrtvý král Duncan. Společnost, která nechápe královo podivné chování, opouští sál. Lady Macbeth se snaží uklidnit svého manžela milostnou hrou.

VIII. obraz – Sen

Po neklidném spánku se Macbethovi zjeví obraz budoucnosti. Čarodějnice mu předvedou vzestup a konec jeho panování – Banqua se zrcadlem; zjeví podobu Malcolma – budoucího krále a Macduffa, jehož rukou bude Dincan pomstěn. Macbeth se hroutí.

3. dějství

IX. obraz

Macbethovi najatí vrahové zabíjejí Lady Macduff a její dvě děti.

X. obraz

Macbeth se opět cítí bezpečný. Lady Macbeth, která následkem hrůzných událostí zešílela, umírá.

XI. obraz – Bitevní pole

Birnhamský les se mění ve vítězné vojsko. Macduff zabíjí v souboji Macbetha. Král Duncan je tak pomstěn. Malcom je korunován. Na bojišti leží mrtvý Macbeth. Čarodějnice ho posazují na bahenní trůn. Je také korunován – symbolem bahenní moci.

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist