Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

 

 

 

Manon

Navigace: Balet > Děje baletů > Manon

Manon

1. dějství

1. obraz - Zájezdní hostinec blízko Paříže

   K hostinci přijíždějí dostavníky a zase odjíždějí. V zástupu je i mladý Lescaut, který zde čeká na svou sestru. Objevuje se zde i student teologie Des Grieux. Přijede kočár, z něhož vystupuje Manon a jakýsi stařík, který se jí dvoří. Šestnáctiletá Manon je na cestě do kláštera. Je okouzlena živým ruchem před hostincem. Všimne si jí další nápadník, pan M.G., a žádá jejího bratra, aby se za něj u Manon přimluvil. K Lescautovi přistupuje i Starší nápadník a dává mu peníze. Des Grieux, který si četl knihu, vstane a ocitne se tváří v tvář Manon. V okamžiku v nich uzraje rozhodnutí utéci za peníze staříka do Paříže. Des Grieux si sedna na kozlík kočáru a odváží Manon. Lescaut slíbí panu M.G., že svou sestru najde.

2. obraz - Pokoj v Paříži

   Des Grieux píše při svíčce dopis svému otci, ve kterém žádá o peníze. Manon ho vyruší a tančí s ním velké pas de deux. Pak mu pomáhá do pláště a on s dopisem odchází na poštu. V jeho nepřítomnosti přichází Lescaut s panem M.G., který jí věnuje krásné šaty a šperky. Manon zapomíná na mladého studenta a odchází s panem M.G. Lescaut za to od něj žádá peníze. Vrací se Des Grieux, kterého Lescaut přesvědčuje o tom, že budou oba bohatí, když budou podporovat vztah mezi Manon a panem M.G. Chudý Des Grieux souhlasí.

2. dějství

3. obraz - Herna a nevěstinec

   Mladé dívky se zde domlouvají s muži. Opilý Lescaut přivítá Des Grieuxe, jenž je tímto prostředím otřesen. Přichází Manon s panem M.G. tančí se svými obdivovateli a pak zaranžuje hru v karty, ve které by měl Des Grieux obehrát pana M.G. Ten ho však uprostřed hry přistihne při podvádění a Des Grieux s Manon utečou z herny.

4. obraz - V Des Grieuxově bytě

   Manon a Des Grieux si vyznávají lásku. Přeruší je pan M.G. a žádá vrácení klenotů. Lescaut je přiveden v poutech a v nastalém zmatku zatýkání Manon jako nevěstky je její bratr zabit.

3. dějství

5. obraz - New Orleans, trestná kolonie pro Francouze

   Žalářník má ve své kanceláři schůzku se svou dívkou. Pak odchází do přístavu.

6. obraz - Přístav

   Vyloďuje se mnoho vyhoštěných vězńů. Jsou mezi nimi dívky, které naříkají nad svým osudem. Žalářník s nimi flirtuje, zejména pak s Manon, kterou stráže odtrhnou od Des Grieuxe a přivedou do jeho kanceláře. její pasivní tanec vyjadřuje pohrdání nad jeho dvořením, což Žalářník nepozoruje a odmění jí náramkem. Když jí ho navléká na ruku, vejde Des Grieux a probodne ho. Manon odhodí náramek na žalářníkovo tělo a oba prchají.

7. obraz

  Vyčerpáni svým útěkem se milenci skryjí v bažině. V jakémsi deliriu se Manon zjevují vzpomínky na minulost. V závěrečném pas de deux nachází Manon u svého milence útěchu. Její dřívější touha po nádheře je přehlušena láskou. Umírá v jeho náručí a Des Grieux naříká.
  

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist