Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

 

 

 

Marná opatrnost

Navigace: Balet > Děje baletů > Marná opatrnost

Marná opatrnost (hudba: Louis Joseph Ferdinand Hérold)

1. dějství

   Kolem domku farmářky Marceliny jdou sedláci na žně. Ze dveří vychází Líza, vyhlíží Colina a nechává mu na větvi stromu stuhu na důkaz své lásky. Colin přichází v doprovodu svých přátel. Ty však posílá pryč a klepe na dveře. Stuhu si dá na klopu a běží k Líze, jež je v okně. V témže okamžiku z domu vychází Marcelina, Colina zažene a Líze dává práci. Musí krmit slepice, zamést dvoreček a po té v máselnici stloukat máslo. Jakmile matka zajde do domu, vrací se Colin a pomáhá dívce stloukat máslo. Tlučou čím dál tím pomaleji, zapomenou na práci a vyznávají si lásku. Následuje pas de deus se stuhou.

    Přichází mládež a tančí na dvoře. Marcelina opět mládež vyhání a dceru posílá domů. Přichází bohatý vinař Thomas se svým synem Alainem. Thomas žádá o ruku Lízy pro syna, který se ovšem o věc příliš nezajímá a chytá motýly. Matka volá Lízu a oba rodiče své děti   k sobě přistrkují, ale marně.

2. dějství

     Sekáči oslavují konec žní a bohatou úrodu. Vedeni Colinem tančí pro radost. Líza tančí s Alainem, ale přebere jí Colin. Vdova Marcelina tančí dřeváčkový tanec. Ozývá se hřmění a veselou společnost překvapí bouřka. Líza a Colin se schovají do snopu, některé páry tam také zalezou, ostatní utíkají ze scény.

3. dějství

    Matka zavírá dům na klíč a nařizuje své dceři, aby předla. I Marcelina sedí u kolovrátku, ale po chvíli znavena prací, usíná. V okně se objeví Colin. Líza se snaží vytáhnout matce z kapsy zástěry klíč, ale ta se hned probere. Aby zůstala bdělá, bere do ruky tamburínu a nutí dceru, aby tančila. Její bubnování však pomalu přestává a Marcelina opět usíná.

    Na dveře klepou vesničané, kteří přinášejí do domu snopy. Dostávají pak pohoštění a peníze.  Z jednoho ze snopů vyskočí Colin a Líza je šťastná, že jsou zase spolu. Blíží se Marcelina matka, která vyprovázela vesničany. Líza ukryje Colina do komůrky. Marcelina něco tuší. Aby dceru uhlídala, zavře dceru do téže komůrky, kde je již Colin. Alain s otcem a notářem přicházejí sepsat svatební smlouvu. Když je vše podepsáno, odevzdává Marcelina Alainovi klíče od Líziny komůrky. Ten odemyká dveře a z nich vychází Líza s Colinem. Nezbývá než provdat Lízu z Colina.

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist