Login:
Heslo:
 
Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida

 

 

 

Neapol

Navigace: Balet > Děje baletů > Neapol

Neapol aneb Rybář a jeho nevěsta

1. dějství

   Nábřeží Santa Lucia v Napoli se hemží lidmi. Bije osm hodin. Mezi stánky s různým zbožím, květinami a limonádou se mísí obyvatelé s turisty. Vchází vdova Vronika se svou krásnou dcerou Teresinou, které se dvoří jak prodavač makaronů Giacomo, tak prodavač limonády Peppo. Teresina však odmítá oba dva a její zrak je upřen na moře, kde rybaří její milý Gennaro. Oba rivalové se podbízejí matce Veronice, aby se za ně u Teresiny přimluvila. Když jsou stále odmítáni, přestanou se namáhat.
   Barkarola oznamuje příjezd rybářů. Gennaro běží políbit svou Teresinu, ale matka Veronika ho odhání. Teresininy přítelkyně přemlouvají matku a ta nakonec souhlasí se sňatkem. Rybáři rozdělují svůj úlovek, Gennaro dává velký díl stranou pro Madonu.
  Přichází mnich Ambrosio a prosí o almužnu. Někteří jej obdarovávají, Teresina mu dává stříbrné srdíčko pro oltář. Dojat její zbožností, žehná Abrosio mladému páru.
   Gennaro prodává své ryby a koketuje při tom se svou zákaznicí Giovannou. Jeho konkurenti vybízejí Teresinu k žárlivosti a vdově Veronice ukazují, jak bude manželství její dcery nešťastné. V tom se však Gennaro přitočí k Teresině a navlékne jí na prst zlatý prsten. Jako zázrakem se zase smiřují.
   Peppo a Giacomo pokračují ve snaze rozdělit milence, ale vdova jim dává své požehnání a odchází domů. Mladý pár touží být sám a tak odjíždí na loďce. Lidé se baví zpěvem potulného pěvce Pascarilla a pak hrou loutkoherce. Najednou se obzor zatáhne a vypukne bouře. Všichni utíkají domů, rybáři vytahují lodě na břeh, když si všimnou Gennara, který je v bezvědomí vyvržen vlnami na břeh. Jakmile se probere, jeho hlavní myšlenkou je Teresina. Přibíhá také Veronika a hledá svou dceru. Obžaluje Gennara, že zavinil její smrt. Gennaro hořce naříká nad svým osudem aklesá k obrazu Madony. Přichází mnich Ambrosio, dává mu medailon Panny Marie a posílá ho znovu na moře pátrat po Teresině.

2. dějství

   Děj se odehrává v Modré jeskyni na Capri. Tritoni očekávají povely od vladaře moří Golfa. V tom přijíždí do jeskyně velká mušle s Argentinou a Corellou, které podpírají bezvládné Teresinino tělo. Pokládají jí do lůžka z rákosí. Mořský vladař je zaujat její krásou a proměňuje jí v Najádu. Carolla přináší zázračné květiny, jimiž Teresinu oživuje.Ta je udivena okolím, které ji obklopuje. Pláče a prosí Golfa, aby ji vrátil do Neapole, kde čeká její ženich. Náhle však ztrácí paměť a neví, že byla dříve člověkem.
   Do kouta odkládá kytaru, kterou až dosud držela. Tritoni a Najády jí chtějí zabavit svým tancem. Golfo jí vyznává svou lásku a chce se s ní dělit o své bohatství, ale Teresina není schopna opětovat jeho city.
   U vstupu do jeskyně se objeví loď. Je to Gennaro. Nachází Teresininu kytaru. Teresina ho však nepoznává. Gennaro jí vypráví o své lásce a pokouší se jí vrátit paměť tím, že jí hraje její oblíbené písně, ale marně. Pak si vzpomene na amulet. Pověsí na její šíji medailon Panny Marie a dívce se vrací paměť. Se slzami v očích padá do Gennarova náručí. Při odchodu se jim postaví do cesty Golfo, ale Teresina ukazuje sv§j medailon a duch moří se musí podrobit moci nebe. Gennaro a teresina opouštějí jeskyni a Golfo jim dává nevídané bohatství.

3. dějství

   Děj se odehrává na pláni blízko neapole. Je půlnoc. Most spojuje dva protilehlé pahorky. po tomto mostě přichází procesí poutníků a poklekají před obrazem Madony. Přichází Teresina s matkou a Gennarem. Všichni se jim vyhýbají, protože mají za to, že se Gennaro spojil s ďáblem. Přichází však mnich Ambrosio a vysvětluje, že Teresina byla zachráněna na přímluvu Panna Marie. Tím se atmosféra rázem mění. Všichni, také Giacomo a Peppo, milencům gratulují. Začíná slavnost.

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist