Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

 

 

 

Petruška

Navigace: Balet > Děje baletů > Petruška

Petruška (hudba Igor Stravinský)

 1. obraz

Když se zvedne opona, je vidět trh v Petrohradě na zasněženém náměstí Admirality v roce 1830. Je tu pestrý shluk lidí: vojáci, kupci, petrohradští šviháci, služebné, řemeslníci, kočí. Objevují se flašinetáři a pouliční tanečnice. Smích a zábava přestanou při víření bubnů. Dva grenadýři z doby Nikolaje I.  odhánějí dav a odhalují jarmareční jeviště. Před divadlo vychází Kouzelník, hraje na flétnu a představuje obecenstvu své tři loutky na stojanech: Mouřenína, Balerínu a Petrušku. Na pokyn kouzelníka začínají tančit. Balerína, rozesmátá koketka, tančí tu s jedním, tu s druhým. Petruška, který na ní žárlí kvůli Mouřenínovi, napadá svého rivala. Na pokyn Kouzelníka se loutky vracejí na svá místa.

2. obraz

Pokoj Petrušky. Je v něm skoro jako ve vězeňské cele. Otevřou se dveře a Kouzelník vkopne Petrušku do místnosti. Ten padá na podlahu a pláče. Trpí, ale bezmocný. Petruška je loutka s lidskou duší. V pokoji se objeví Balerína a Petruška je náhle šťasten. Chce velkými skoky přilákat její pozornost, ale Balerína se příliš dlouho nezdrží. Nechápe jeho radost, polekaně ustupuje ke dveřím a odchází. Petruška je opět sám. V zoufalství se vrhá k portrétu kouzelníka a hrozí mu. V zuřivosti probourá stěnu svého pokoje. V dálce je slyšet hudba, je tam život a volnost.

3. obraz

Pokoj Mouřenína je barevný. Mouřenín je hloupý a zlý, povaluje se na pohovce a baví se velkým kokosovým ořechem. Otvírají se dveře a na prahu se objevuje Balerína. Hraje na trumpetu veselou melodii. Mouřenínovi se líbí, že se objevila, a neskrývá to. Pustí kokos a sleduje ji, tančí s ní a snaží se jí obejmout. Náhle se rozletí dveře a do pokoje vtrhne Petruška. Mouřenína to rozzuří a vrhne se na něj, pak ho vyhodí ze dveří a ještě ho pronásleduje s mečem v ruce.

4. obraz

Na trhu je stále veselo. Je tma. Devět chův tančí pomalý tanec. Vystupuje Medvědář a Bohatý kupec se dvěma mladými cikánkami. Následuje tanec kočích a k nim se přidávají chůvy. Přibíhají maškary. Tanec a veselí se náhle přeruší. Za oponou divadélka se cosi děje. Odtamtud vybíhá polekaný Petruška, stíhaný Mouřenínem a za nimi běží Balerína. Mouřenín Petrušku doběhne a nožem ho zabije. Lidé přivolají Strážníka a litují Petrušku. Přichází Kouzelník, zvedá mrtvé tělo a vytepe z něj piliny. Ukáže shromážděným hadrového panáka, kterého odnáší. Lidé se rozcházejí. Nečekaně, osvícen měsícem se objevuje na střeše divadélka Petruška, který hrozí svému trýzniteli a dělá na něj dlouhý nos.

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist