Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

 

 

 

Ples kadetů

Navigace: Balet > Děje baletů > Ples kadetů
Rychlost.cz - poptávka připojení

Ples kadetů (Graduation ball) – hudba Johan Strauss mladší a Antal Dorati

      Balet se odehrává v prostorách slavnostního sálu vznešeného dívčího penzionátu. Závěrečné zkoušky dívek mají být oslaveny domácím plesem. Na tento ples je pozván jeden ročník z nedaleké vojenské akademie. Kadeti vcházejí v sevřeném útvaru, vedeni svým Generálem. Jejich prkenné, formální a zdrženlivé chování bere dívkám poněkud odvahu. První kadet ale za chvíli prolomí ledy: klaní se před nehezčí Dívkou a zve ji k tanci. Při něm kyne kamarádům rukou, že to není tak hrozné, aby ho následovali. Za chvíli jsou v kole všichni.

    Guvernantka s Generálem přihlížejí a přes svůj pokročilý věk spolu flirtují. (Guvernantka bývá obvykle tančena mužem en travesti). Následují divertissement: efektní sólo Bubeníka, jednoho z kadetů, dále romantické pas de deus Sylfidy a Skota (připomínající taglioniovskou Sylfidu), „spontánní tanec“ Dívky, soupeření ve fouettés, arabeskách a atitudách s variacemi pro dvě schovanky penzionátu, „Perpetum mobile“ pro jeden pár a tři dívky a na závěr mazurku pro dva kadety.

    Ples spěje ke svému konci. Ještě jednou všichni společně víří po sále. Kadeti se řadí do útvaru a na povel Generála odcházejí. Dívky za nimi smutně mávají. Na chvíli je jeviště prázdné. Po té se ale dovnitř vkrade První kadet, aby ještě naposledy dal sbohem své vyvolené Dívce. Jejich rozloučení však vzápětí přeruší přísná Guvernantka, před níž vylekaný chlapec utíká pryč.

 

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist