Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

 

 

 

Polibek víly

Navigace: Balet > Děje baletů > Polibek víly
Rychlost.cz - poptávka připojení

Polibek víly (hudba Igor Fjodorovič Stravinský)

1. obraz – Prolog

Děj se odehrává ve švýcarských horách v 19. Století. Ukolébavka v bouři. Žena s dítětem v náručí utíká ve sněhové bouři přes hory. Když ukolébává dítě, zjeví se ve větru víly a matce dítě unesou. Objevuje se sama Ledová víla, bere dítě něžně do náručí a dává mu polibek. Pak položí dítě na zem a se svým průvodem odtančí.

Kolem dítěte zavinutého v peřince prochází několik vesničanů. Marně se rozhlížejí po matce. Plni neklidu nad tímto neznámým úkazem berou dítě a odcházejí s ním do vesnice.

2. obraz – Po dvaceti letech

Na vesnici se koná slavnost. Mezi vesničany tančí Mladík se svou Nevěstou. Mladík ono dítě, které kdysi políbila ledová víla. Nyní se má oženit s dcerou mlynáře. Zasahuje však Víla. Muzikanti i venkované odcházejí ze scény. Mladík zůstává sám a víla, převlečená za cikánku, před ním tančí, aby na sebe upoutala pozornost. Uchopí jeho ruku a předpovídá mu velikou lásku a šťastnou budoucnost. Mladík chce, aby ho dovedla k Nevěstě. Odcházejí spolu.

3. obraz – U mlýna

Víla přivádí Mladíka k mlýnu, kde se opět setkává se svou nevěstou. Ta pro něho tančí i se svými přítelkyněmi. Víla zmizí a Mladík tančí se svou Nevěstou velké pas de deux. Dívka pak odchází pro svůj svatební závoj. V tom okamžiku se ale opět zjeví Víla – i ona má svatební závoj. Dá se Mladíkovi poznat a ten je rozzloben nad tímhle čarováním. Přesto však Vílu následuje, protože od narození propadnul jejímu kouzlu.

4. obraz – Epilog. Říše blažených.

Zní stejná ukolébavka jako v prvním obraze. Víly kráčejí krajinou pokrytou věčným ledem. Vytvářejí kruh kolem Ledové víly a Mladíka, kteří se drží v těsném objetí.

 

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist