Login:
Heslo:
 
Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida

 

 

 

Princ ze země pagod

Navigace: Balet > Děje baletů > Princ ze země pagod
Rychlost.cz - poptávka připojení

PRINC ZE ZEMĚ PAGOD (hudba Benjamin Britten)

I. dějství

V Říši středu vládne starý a pošetilý císař. Má dvě dcery: hodnou a skromnou Belle Rose a sobeckou, panovačnou Belle Epine, která falešně předstírá velkou lásku k otci. Císař jí oddaně miluje a odstrkuje Belle Rose. Jedině Šašek má rád jak císaře, tak i opovrhovanou, líbeznou Belle Rose. Je za to týrán zlým, hrbatým Skřetem, oblíbencem Belle Epine.

    Do Říše středu přijíždějí čtyři králové, jejichž země leží na čtyřech světových stranách a chtějí manželstvím spojit své země s Říší středu. Belle Epine se k nim chová chladně a když chce Šašek přivést Belle Rose, císař hosty rychle odvádí z trůnního sálu. Belle Rose je osamělá a smutná. Náhle se jí zjeví krásný princ v zelených šatech. Belle Rose je jím oslněna a překvapena jeho láskyplným chováním. Ale když se vzpamatuje ze svého překvapení, je opět sama. Vracejí se králové a jsou okouzleni její krásou, Belle Epine je zapomenuta. Ta spolu se svým císařským otcem zuří, ale králové se točí jen kolem Belle Rose.

    Tu císař posadí svou korunu na hlavu Belle Epine a prohlásí jí za císařovnu a sou dědičku. Nápadníkům jde jen o korunu a Belle Epine se přestává přetvařovat. Pošle nápadníky pryč a otci připomene, že nyní je jejím poddaným. Nastalý zmatek je přerušen zjevením čtyř mohutných žab. Žáby přinesly skříňku posetou drahokamy. Belle Epine schází z trůnu a pokouší se jí otevřít. Nejde jí to a vzteká se. Sotva se však přiblíží Belle Rose, víko skříňky se nadzvedne samo a tajemná ruka jí podává růži. Za úžasu celého dvora berou žáby Belle Rose mezi sebe a odlétají s ní.

II. dějství

    Belle Rose putuje s žábami do Země pagod. Cesta vede přes Říši oblaků a hvězd, kde je Belle Rose obdarována oblačným šatem. Pak je odnesena do Říše vody, kde jí mořské panny darují perlový náhrdelník. V Říši ohně získá Belle Rose ohňovou korunu. Po té jí žáby odnesou na tajmené, šeré místo, kde jí nechají samotnou. Belle Rose vidí, že je mezi fantastickými pagodami. Z jedné z nich se vynoří ruka, která Belle Rose nabízí nejprve zrcadlo, pak pohár. Kdosi jí zaváže oči. Pomalu se k ní plazí zelený ještěr. Belle Rose ho nevidí, ale má pocit, že nablízku je jí princ, kterého viděla ve svém podivuhodném snu.

    Ještěr se opravdu promění v Prince ze Země pagod. Nabízí jí své srdce a ona jeho lásku opětuje. Dívka si chce sundat šátek z očí, ale princ jí v tom zabrání. Když se jí to nakonec povede, zjistí, že je zde sama. Princ zmizel a jen velký zelený ještěr se plazí od ní. Smutná a opuštěná Belle Rose touží po svém princi.

III. dějství

    V Zemi středu zatím vládne Belle Epine a všichni v její blízkosti se oddávají bezuzdné prostopášnosti. Svého císaře uvěznili do klece, od které má klíč jen Belle Epine. Spolu se svými poddanými se bezmocnému starci posmívá. Jen Šašek neztratil ke svému pánu úctu a lituje ho v jeho ponížení a zármutku.

    K obecnému překvapení se vrací Belle Rose. Je unavená a otrhaná. Když spatří svého otce v kleci, prosí sestru o smilování. Ta však poručí, aby Belle Rose i Šaška uvrhli do vězení. Když tak chtějí učinit, objeví se znenadání  zelený ještěr. Ještěr zažene stráž a přinutí hrůzou ochromenou Belle Epine, aby sama vlezla do klece. Bele Rose s vděčností ještěra láskyplně obejme – a tím zbaví prince jeho prokletí. Princi se vrátila jeho lidská podoba. Odvádí starého císaře, Šaška i šťastnou belle Rose do svého království v Zemi pagod.

    V osvobozené Zemi pagod vítají poddaní svého vládce i Belle Rose, jeho nevěstu. Starému císaři je vrácena jeho panovnická koruna a Princ s Belle Rose slaví zasnoubení.

 

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist