Login:
Heslo:
 
Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida

 

 

 

Pulcinella

Navigace: Balet > Děje baletů > Pulcinella

Pulcinella (hudba: Igor Fjodorovič Stravinský)

    Scéna představuje ulici v Neapoli s kulisou Vesuvu v pozadí. Neviditelný tenor zpívá serenádu. Caviello a Florindo přicházejí ulicí, aby navštívili své milenky. Rosetta přívětivě mává z balkónu na Caviella a Prudenza, dcera doktorova, posílá z ona pusinky svému Florindovi. Když však oba mládenci, hrající na kytary, dojdou ke svým milým, vylejou jim obě na hlavu konev vody.

    Přichází dlouhonohý Pulcinella, kterého milují všechny dívky v Neapoli. Hraje na housle a tančí. Prudenza k němu hned běží, ale on jí odvede zpět do otcovského domu. Tvrdohlavá Rosetta přesvědčuje otce, že Pulcinella je pro ni nejlepší ženich. Pak přiběhne k Pulcinellovi a přinutí ho, aby s ní tančil. Konečně přichází Pimpinella. Je rozzlobena, že se Rosetta točí kolem Pulcinelly. Mezitím se vracejí oba nápadníci, Caviello a Florindo, a chtějí se Pulcinellovi pomstít za to, že mu dívky dávají přednost před nimi. Bijí ho. Na Pimpinellino volání o pomoc přicházejí z domu Rosetta a Prudenza a oba vetřelci před nimi utečou. Potlučený  Pulcinella spočívá v náručí tří dívek. Nakonec se Rosetta a Prudenza začínají mezi sebou bít a jejich otcové je ženou domů.

    Na opuštěné ulici zůstal Pulcinella sám a na to Cavuello a Florindo čekali – tentokrát zahalení  a s maskou. Vrhají se na Pulcinellu, kterého Florindo probodne. Pulcinella padá mrtvý k zemi.

    Na scéně leží mrtvý Pulcinella, ale pak se pokradmu rozhlíží, vstane a odejde ulicí k přístavu. Vběhnou čtyři malí Pulcinellové a nesou Pulcinellovu mrtvolu, což je převlečený Furbo – Pulcinellův přítel, a položí jí na místo, kde předtím ležel nebožtík. Rosetta, Prudenza a jejich otcové se přicházejí podívat, co se stalo. Doktor konstatuje smrt. Objeví se pravý Pulcinella, převlečený za čaroděje a nabízí, že mrtvolu oživí. Všichni přihlížejí, jak mrtvola ožívá a začíná tančit tarantelu.

    Přichází Pimpinella a považuje Furba za Pulcinellu.

    Přicházejí ještě další dva Pulcinellové, což je převlečený Caviello a Florindo. Rosetta a Prudenza je s radostí přijímají, protože si každá myslí, že má toho pravého. Všechny tři páry tančí gavotu s variacemi. Pulcinella pak demaskuje oba nápadníky a hodí je do fontány. Furbo sejme svou masku a přesvědčí oba otce, že nápadníci budou dobrými manželi pro jejich dcery. A tak nakonec páry Rosetta a Caviello, Prudenza a Florindo a Pulcinella se svou Pimpinellou tančí menuet a po té i závěrečné, šťastné finále.

 

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist