Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

 

 

 

Romeo a Julie

Navigace: Balet > Děje baletů > Romeo a Julie
Rychlost.cz - poptávka připojení

Romeo a Julie (hudba Sergej Prokofjev)


1. dějství
Na náměstí ve Veroně dojde k bitce mezi příslušníky dvou znepřátelených rodů, Monteky a Kapulety.
U Kapuletů se chystá ples. Pro mladou dceru Kapuletů, Julii, to bude její první ples. Na slavnost se podaří v maskách proniknout Romeovi (z rodu Monteků) s Merkuciem a dalšími přáteli. Romeo se poprvé setká s Julií a zamiluje se do ní. Tybalt rozpozná Romea a hrozí další konflikt.
Po plese přichází Romeo pod Juliin balkon a milenci si vyznávají lásku.

 

 2. dějství
Na veronském náměstí panuje ruch. Juliina chůva přinese Romeovi dopis, ve kterém mu Julie píše, že by se s ním chtěla nechat oddat.
V kapli u otce Lorenza proběhne svatba.
Na náměstí se opět schyluje k boji. Tybalt provokuje Merkucia. Šťastný Romeo se snaží oba usmířit, Tybalt ho však potupí a Merkucio přítele brání. V boji je Merkucio zabit, i když si všichni nejprve myslí, že žertuje a své zranění jen předstírá. Romeo chce přítele pomstít a Tybalta zabije. Proto musí město opustit.

 

 3. dějství
Romeo stráví poslední noc ve městě s Julií, nad ránem se však oba musí rozloučit a Romeo odchází do vyhnanství. Rodiče Julie zatím plánují svatbu své dcery s Paridem. Julie se sňatku brání a poprosí o radu otce Lorenza. Ten jí dá nápoj, po jehož vypití Julie vypadá, jako by byla mrtvá. Plánovanou svatbu střídá pohřeb. I Romeo se domnívá, že Julie je mrtvá a přichází do kapuletovské hrobky, kde se střetne s Paridem a zabije ho. Poté vypije jed. Krátce na to se probudí Julie ze spánku, uvidí mrtvého Romea a zoufalá se probodne. Dochází ke smíru mezi oběma rody.

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist