Login:
Heslo:
 
Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida

 

 

 

Rudý mák

Navigace: Balet > Děje baletů > Rudý mák
Rychlost.cz - poptávka připojení

RUDÝ MÁK (hudba Reingold M. Glier)

1. dějství

1. obraz

Děj se odehrává v čínském přístavu kolem roku 1920. Kuliové skládají zboží, které přivezla americká loď. Mezi nimi je i Ma Li Čen. Ten na chvíli práci přeruší, aby se pozdravil se svou milou Tao Choa, ale dozorci ho hned zase ženou zpět do práce. K budově přístavního hostince přijíždí v rikše skupina cizinců, důstojníci, obchodníci, bankéři, Americký boss. Li Šan Fu, majitel hostince, hrubě strká do dveří také Tao Choa, která zde bude tančit.

Ohnuti pod těžkým nákladem nosí kuliové zboží v dlouhé řadě. Jeden z nich pod tíhou břemene padá. Dozorci ho nelítostně bijí. Ma Li Čen zvedá náklad, který kuliho strhnul k zemi a pustí jej na zem. Velká bedna s nápisem „cigarety“ se rozbíjí a vysypou se z ní zbraně. Kuliové se na to v němém rozhořčení dívají. Ma Li Čen vyzývá ke stávce.

2. obraz

V sále přístavního hostince Li Šan Fu baví své zahraniční hosty. Po tanci Malajek vystupuje Tao Choa ve vějířovém tanci. Boss se o dívku zajímá a chce se s ní seznámit. Li Šan Fu jí  s ním nutí tančit. Přichází velitel přístavu a sděluje, že přijíždí sovětský parník.

3. obraz

V přístavu Boss a Li Fan Šu oznamují Kapitánovi sovětské lodi, že nemá kdo vyložit mouku, kterou přivezli darem, protože líní kuliové stávkují. Kapitán dává příkaz a námořníci sami vynášejí pytle s moukou. Ma Li Čen ruší stávku a kuliové se připojují k námořníkům. Tao Choa uctívá milé hosty šálkem čaje, jak je to odpradávna zvykem. Přátelství se utužuje tancem. Kapitán sovětské lodi vybírá z koše květin rudý mák a dává ho Tao Choa. Kuliové pak tančí tanec probouzejících se porobených lidí. Na oplátku tančí námořníci „jablíčko“.

 

2. dějství

4. obraz

Tao Choa sedí ve svém pokoji a vzpomíná na prožité události. Vchází Ma Li Čen a předává jí balíček letáků. Tao Choa ukazuje pohledem na dveře sousedního pokoje, kde se scházejí stávkující. Ma Li Čen zmizí za závěsem.

Do pokoje vchází skupina žaček, které Tao Choa vyučuje tanci. Po hodině jedna z dívek přebírá letáky. Přichází Li Šan Fu a surově vytrhne dívce rudý mák z ruky. Je tu i Boss. Tao Choa přináší čaj podle zákona pohostinství. Bosse nad šálkem napadne myšlenka otrávit Kapitána sovětské lodi. Tao Choa vše slyší. Objevuje se Ma Li Čen. Před ním a jeho přáteli prchá Li Šan Fu jako zbitý pes. Přátelé utěšují Tao Choa a loučí se s ní. Dívka zmučeně usíná.

5. obraz

Sen. Před očima Tao Choa se objevují fantastické postavy, zrozené z pobouřené mysli. Jako představitel feudální Číny se objevuje Li Šan Fu, ještě hrozivější než ve skutečnosti. Vidí sama sebe, jak je týrána, i bezbranné druhy mučené příšerami. Řádění je přerušeno vpádem Ma Li Čena a jeho druhů, kteří přemohou říši temna. Tančí vítězný tanec. Sen se mění. Ma Li Čen přivede Tao Choa do kouzelné zahrady plné překrásných květin. Spolu se svými přítelkyněmi připravuje Tao Choa slavnost pro vítězné vojsko. Tančí jim. Snové vidiny blednou. Za stolem sedí skloněná Tao Choa, ze spánku ji probouzí přicházející Ma Li Čen se svými přáteli.

 

3. dějství

6. obraz

V evropské části města se za velkými jasně ozářenými okny vily pohybují tančící páry. Tlumená hudba hraje charleston. Ze tmy se vynoří běžící rikša. Boss ho místo zaplacení udeří rukavicí přes obličej. Bosse vítá a přitom se podlézavě uklání Li Šan Fu. Spolu pak mizí ve dveřích vily. Na ulici Ma Li Čen, rikšové a kuliové upírají na vilu nenávistné pohledy.

7. obraz

Na náměstí přijelo lidové divadlo. Mezi diváky je Ma Li Čen, ale také Americký Boss a Li Šan Fu. Kapitána lodi s námořníky lidé radostně vítají a uvádí je na nejlepší místa. Následuje „tanec se stuhou“, akrobatický tanec, Tao Choa tančí „tanec se slunečníkem“. V programu vystupuje také Ma Li Čen v masce porobeného Číňana. Je týrán a zesměšňován hercem představujícím cizince. Boss i Li Šan Fu pobouřeně odcházejí. Ma Li Čen končí svůj tanec, sundavá masku a vyzývá lid k povstání.

Meziscéna. Boss a Li Šan Fu chápou své postavení. Hledají východisko. Kolem jdou dívky s šálky čaje, kterými jdou pohostit návštěvníky divadla. Boss od jedné šálek s čajem vezme a Li Šan Fu do něj po odchodu dívek nasype jed. Tao Choa vše pozoruje. Li Šan Fu poté volá Tao Choa a přikazuje jí nabídnout šálek sovětskému Kapitánovi.

Opět náměstí s lidovým divadlem. Boss i Li Šan Fu se sem vracejí. Tanec Tao Choa se šálkem vyjadřuje zděšení, dívka podléhá hrozbám a podává šálek Kapitánovi. Když však Kapitán zvedá šálek ke rtům, vyráží mu ho z ruky a prozradí, kdo připravoval vraždu.

8. obraz

Vzbouření Kuliové vyhánějí podlou společnost z divadla. Chystají povstání proti utlačovatelům. Tao Choa se loučí s námořníky, kteří sem přinesli přátelství. Lidové povstání se šíří. Ma Li Čen vystoupí na barikádu s praporem. Li Šan Fu však na něj ve zmatku namíří revolverem. Tao Choa si toho všimne a v okamžiku výstřelu kryje přítele vlastním tělem. Zasažena klesá s rudým květem v ruce.

Apoteóza

Lid mlčky pokleká na kolena. Ma Li Čen nad mrtvou dívkou přísahá, že přivede národně-osvobozenecký boj k vítěznému konci. V pevném semknutí ho obklopí lid.

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist