Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

 

 

 

Spící krasavice

Navigace: Balet > Děje baletů > Spící krasavice

SPÍCÍ KRASAVICE (hudba Petr Ilijič Čajkovský)

Prolog

    Královský dvůr oslavuje narození princezny Aurory. Přichází Šeříková víla doprovázena vílami Něžnosti (Křišťálová fontána), Bujnosti (Kouzelná zahrada), Śtědrosti (Lesní palouček), Bezstarostnosti (Ptačího zpěvu, Víla kanárek) a Smělosti (Zlatého vína)a přinášejí novorozené princezně své dary. Náhle se na oslavě objevuje i nezvaný host – zlá víla Carabosse (Víla ostnů), kterou královský ministr Catalabutte zapomněl pozvat.

    Carabosse je rozlícena a touží po pomstě. Vyřkne kletbu, podle níž se princezna v den své plnoletosti píchne o trn a zemře. Šeříková víla odhání Carabosse od Aurořiny kolébky a slibuje princezně svou ochranu. Král pod trestem smrti zakazuje v celém království používání všech ostrých předmětů.

1. dějství

    Princezna Aurora slaví šestnácté narozeniny – den své plnoletosti. Ze všech stran se sjíždějí nápadníci. Aurora je k nim milá, tančí s nimi, žádnému však nedává přednost. K princezně přichází stařena a podává jí kytici růží. Aurora je přijímá a dává se opět do tance. Náhle se píchne o trn a padá k zemi.

    Stařena se mění v Carabosse, která splnila svou kletbu. Šeříková víla, ochránkyně Aurory, nemůže zlé čáry zrušit, může je však zmírnit. Aurora nezemřela, pouze usnula a s ní upadlo i celé království do stoletého snu.

2. dějství

     Uplynulo sto let. Princ Desiré je na lovu se svými přáteli. Když zůstane sám, zjeví se mu Šeříková víla a ukazuje mu obraz Aurory. Okouzlený princ zatouží se s Aurorou setkat a proto Šeříkovou vílu následuje ke spícímu království.

    Carabosse se svou družinou střeží přístup do začarovaného zámku. Před mocí Šeříkové víly a láskou prince však musí ustoupit. Desiré vchází do zámku a nalézá mezi spícími dvořany Auroru. Polibkem jí probudí. Spolu s princeznou se probouzí i celé království. Princ žádá krále a královnu o Aurořinu ruku.

3. dějství

    Aurora a Desiré slaví svatbu. Mezi hosty se objevují i postavy z pohádek: Princezna Florina a Modrý pták, Bílá kočička a Kocour v botách, Červená Karkulka a Vlk. Také víly briliantů, safírů, zlata a stříbra přišly pozdravit šťastný pár. Uprostřed všeobecného veselí se opět objevuje Šeříková víla jako symbol věčně vítězícího, nepřemožitelného dobra.

 

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist