Login:
Heslo:
 
Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida

 

 

 

Štědrovečerní sen

Navigace: Balet > Děje baletů > Štědrovečerní sen

 ŠTĚDROVEČERNÍ SEN


1.obraz

   V malé, prostě zařízené světničce žije chudá matka a její dvě děti Jaroslav a Boženka. Nastal štědrovečerní den. Děti se dělí o poslední kousek chleba, který mají. Hlad je velmi sužuje.
    Venku je zima a ve světničce není ani trocha dříví, aby si mohli zatopit. Zoufalá matka se rozhodne zatopit starou lenoškou a chce jí rozsekat. Jaroslav však matku zadrží s tím, že má dost síly na to, aby šel do lesa nasekat dříví. Boženka souhlasí a jde s ním. Matka je nechce pustit, ale nakonec podlehne jejich přemlouvání.

2. obraz

   Oba sirotkové už nasbírali chrastí a nyní je, zesláblí hladem a zimou, vlečou k domovu. Boženka už nemůže dál a klesá k zemi. Polekaný Jaroslav jí vezme do náruče a odnese do závětří blízkého stromu. Snaží se jí zahřát a přivést k vědomí, zabalí jí do svého chatrného kabátku. Chvíli se brání zimě, poskakuje, tleská rukama, aby se zahřál, ale nakonec i on se unaví a usíná vedle své sestřičky.
    Přihopkají krkavci, kteří v dětech vidí vítanou kořist. Když ale zjistí, že děti jsou ještě živé, dají se z lítosti do groteskního tance.
    Ozve se řev Medvěda, který sem přichází i se svěma bratry. Když se chystají zaútočit na děti, vyjde z dutého stromu znenadání vážný, šedivý stařec a polekané medvědy od dětí odežene. Je to Mikuláš, ochránce a štědrý dárce malých dětí. Když se medvědi za malou chvíli vracejí, nesou velikou skříň, plnou hraček a nejrůznějších dárků.
   Mikuláš skříň otevře. Nejdřív z ní vyjme Panenku - loutku, po té osm bubeníků, kteří Panence bubnují k jejímu tanci. Pak vyjde z krabice 32 vojáčků, provádějících různé vojenské obraty a cviky.
   Když vojáčci odejdou, zazní z nebes rajská hudba. Vystoupí sněhové vločky, tančí, skotačí a koulují se. Konečně se objevuje i samotná Královna sněhových vloček a zatančí před spícícmi dětmi. Z mračen se začne sypat sníh, který zahalí celé okolí. Na Mikulášovo znamení však sněžení ustane, ozve se zpěv andělů a les osvítí měsíc, v jehož záři se vznášejí krásní andělé, nesoucí bohatě vyzdobený vánoční stromek.
    Mikuláš pokyne rukou a Jaroslav se probudí ze sna. Udiveně se kolem sebe rozhlíží a pak probudí svou sestru. Vzájemně si vyparvují, co vše viděli ve snu. Pak se vydají zpět k domovu, ke své mamince.

3. obraz

   Matka vítá děti a ty jí vyprávějí, co prožily a co se jim zdálo. Z lítosti, že to byl jen sen, se děti rozpláčí.
    V tom se otevřou dveře a vstoupí Mikuláš. Pozdraví matku, pochválí děti a pak je všechny s sebou odvede.

4. obraz

   Rodina je Mikulášem uvedena do nádherného, zlatého sálu. V jeho pozadí se tyčí velký vánoční strom. Sen Jaroslava a Boženky se stal skutečností. Děti děkují Mikuláši, na jehož pokyn všechny hračky, uložené pod stromkem, ožijí a dají se do veselého tance.
  Rodina je nyní bohatá a šťatná.
   

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist