Login:
Heslo:
 
Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida

 

 

 

Stvoření Prométheova

Navigace: Balet > Děje baletů > Stvoření Prométheova
Rychlost.cz - poptávka připojení

STVOŘENÍ PROMETHEOVA, hudba Ludwig van Beethoven

  
1. dějství

   Háj na úpatí Olympu. Za bouře přibíhá Prométheus s pochodní v ruce, aby ohněm, který uloupil bohům, oživil své hliněné výtvory - Jinocha a Dívku. Za hřmění blesků přikládá oheň k srdcím svých stvoření. Bouře se uklidňuje a stvoření se začínají pohybovat. Chodí však sem a tam naprosto bez cíle. Nemají cit ani rozum. Prometheus je nejprve trpělivý, ale pak už i zlostný, ale nic nepomáhá. Rozhodne se tedy obě stvoření odvést k Apollonovi na Parnas, aby je obdařil poznáním a cítěním krásy a dobra.

2. dějství

   Parnas, sídlo Apollonovo. Apollona obklopují Múzy a Grácie. Přichází Prometheus, představuje svá stvoření a prosí boha, aby jim pomocí umění propůjčil smysl pro vše dobré, krásné a rozumné. Apollon zavolá Euterpé, kterou sám doprovází na kytaru spolu s Amphionem, Arionem a Orfeem, kteří hrají na lyry.
   Během jejich tance a hry se probouzí v obou tvorech vřelé pocity. Jejich tanec nabývá na výrazu, radují se z krásné přírody - stali se lidmi. Považují Promethea za svého otce. Prokazují mu vděčnost, lásku a úctu.
   Nyní přistupuje Terpsichora, Múza tance, k ní se připojí Bakchus se svým doprovodem a všichni tančí. Pak přichází na řadu Melpomené, Múza dramatu, která jim ve smutné scéně ukáže, že život je ohrožen smrtí a že ztráta milované osoby způsobí žal a hoře. Bere do ruky zbraň a předstírá, že Promethea zabila. Jinoch a Dívka se k němu vrhají v hlubokém smutku.
   Vystupuje Pan a fauni, a aby zmírnili smutek obou lidí, tančí pastorálu. Také Bakchus se snaží oba utěšit, ale marně. Teprve Thália, Múza komedie, jim vysvětlí, že to vše byla jen hra. Tančí pak s nimi trio.
   Prometheus se probudil k životu a se svými lidmi děkuje bohům za pomoc. Následuje tanec Jinocha a dívky, v němž vyjadřují vzájemnou lásku a radost ze života. Vše končí velkým finále, ve kterém se všichni spojují, aby oslavili sňatek prvního lidského páru.

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist