Login:
Heslo:
 
Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida

 

 

 

Svěcení jara

Navigace: Balet > Děje baletů > Svěcení jara

Svěcení jara (hudba: Igor Fjodorovič Stravinský)

1. část – Klanění se zemi

Je to jakýsi fiktivní atavistický rituál, v němž se představuje probuzení jara, tance jinochů a dívek, hra na nepravý únos, jarní chorovody, zápasy soupeřících kmenů, mezi které zasáhne Stařec a závěrečný tanec země, který se stupňuje až do orgií.

2. část – Oběť

Začíná tancem dívek, pak následuje mystický tanec mládeže, volba Vyvolené, která má být obětována, vzývání předků a jejich rituální tanec a nakonec tanec Vyvolené, která se utančí k smrti.

 

    Stravinského hudba i Nižinského choreografie vyvolaly bouřlivou reakci. Na premiéře byly velké výtržnosti. Lidé hvízdali, pokřikovali, tloukli se deštníky. Tanečníci neslyšeli hudbu a Nižinský jim z portálu nahlas počítal takty, aby mohli balet dokončit. Obecenstvo bylo zaskočeno Stravinského hudbou, disonancemi a neobvyklými rytmy právě tak jako agresivně antibaletními pozicemi těla, vtočenými chodidly, pažemi v ostrých úhlech. Původně měla roli Vyvolené tančit Nižinského sestra Bronislava, ale protože čekala dítě, dostala tuto roli Maria Piltz. Při jejím krásném závěrečném tanci se prý hlediště alespoň na chvíli utišilo.

 

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist