Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

 

 

 

Sylfidy (La Sylphide)

Navigace: Balet > Děje baletů > Sylfidy (La Sylphide)
Rychlost.cz - poptávka připojení

Děj baletu La Sylphide

 

     Ve velkém kamenném domě na okraji jedné z ponurých skotských vesnic žije matka s dcerou Effie, o kterou se ucházejí dva kamrádi, James a Gurn. Effie se zamiluje do pohledného Jamese Roubena, na kterého Gurn ve skrytu duše velice žárlí. V předvečer svatby Effie a Jamese je dům plný přátel, dárků a gratulací. Slavnostní veselí se protáhne do pozdních nočních hodin, ale ani po odchodu posledního hosta se Jamesovi a Gurnovi nechce spát. Usedají na židle u krbu, chvíli rozmlouvají a nakonec se i oni nechají přemoci spánkem.

     Jamesovi se zdá sen o půvabné víle s průhlednými křidélky, pomocí kterých sestupuje vzduchem z okenní římsy k jeho nohám. Okouzlující stvoření v bílých šatech a věnečkem ve vlasech hledí na mladíka. James pocítí hlubokou náklonost ke křehké dívce. Když otevře oči, vidí, jak víla i ve skutečnosti poletuje po místnosti. Vztáhne po ní ruku, aby se ujistil, že záhadný přízrak skutečně existuje. Přelud však hbitě změní směr, jako motýl třepetá křídly na jiném místě v bezpečné vzdálenosti od Jamese a nechce se nechat chytit.Mladík se chce dotknout té zvláštní krásky, ale ta mu zmizí krbovým komínem. Budoucí ženich nechápe, zda to byl pouhý sen, nebo skutečnost.

    Ve svatební den přichází do Jamesova pokoje Effie, aby společně s ním přijala matčino požehnání. James je pohroužen do svých myšlenek, ve kterých se kolem něho vznáší pouze jím viděná pohádková Sylfida. Effie vyčítá snoubenci, že je v den své svatby tak smutný a zamyšlený. Ani Gurn, který svého přítele sleduje s lítostivou závistí, nechápe jeho lhostejnost.

   James se snaží zaplašit představu vzdušné víly, ale příliš se mu to nedaří. Sedí u krbu a sleduje tančící plameny, které vytvářejí obraz jeho vysněné dívky. Náhle se ztratí její sličná tvář a na Jamese se z ohně šklebí ohyzdný obličej čarodějnice Madgde. Ta se chce vnutit mezi svatební hosty. James jí zahání zpět, ale Magde dobře ví, čím se zavděčit společnosti a jak se hostům vetřít do přízně. Připomíná všem přítomným, že umí věštit budoucnost. Effie je zvědavá a zve čarodějnici do světnice. Ráda by se dozvěděla, jestli bude v manželství šťastná. Kladná odpověď jí uspokojí a ptá se, zda ji James skutečně miluje. Madge toto tvrzení odmítá a skřehotavým hlasem vysvětluje, že Gurn je jejím pravým ženichem, se kterým bude v manželství šťastná. James se rozzloví a Madge musí zpět do ohně. On sám už ani neví, koho miluje, a proto jde do opuštěné místnosti utřídit své myšlenky.

    Ještě si ani nestačí udělat pohodlí a už k němu oknem přichází Sylfida a tentokrát mu otevřeně vyznává lásku. Jamesovi její obdiv lichotí, ale vysvětluje jí, že je zasnoubený s Effií, se kterou se má dnes oženit. Sylfida je zoufalá. Nemůže žít bez Jamesovy lásky a prosí ho, aby s ní utekl. To James odmítá, nechává se od Sylfidy naposledy obejmout a políbit na rozloučenou. Gurn tuto milostnou scénku zahlédne, vyvolá hádku a pospíchá vše povědět Effii. James je bezradný a neví, co by měl nyní udělat. Nakonec posadí Sylfidu na křeslo, přehodí přes ní hedvábný pléd, tváří se  jako by se nic nestalo. To již přibíhá rozčarovaná Effie s Gurnem, rozhlížejí se po místnosti a vrhají se ke křeslu. Pod přehozem však nikdo není. Effie se zastydí, že uvěřila hloupým pomluvám, omluví se Jamesovi za svou nedůvěru a rozzlobí se na Gurna.

   James se duševně potácí mezi snem a skutečností. Ve chvíli, kdy si má s Effií vyměnit prsten, objeví se Sylfida, zmocní s eprstenu a přísahá Jamesovi, že jestli se ožení, ona bude muset zemřít. Jems je jeími slovy dojat a jeho srdce se v tu chvíli rozhodne pro Sylfidu. Vyběhne z domu a žádnému ze svatebčanů se nepodaří přeivést ho zpět.

    James vílu pronásleduje až do kouzelného lesa, domova vzdušných Sylfid, kde definitivně zapomíná na svou snoubenku. Ani tam se mu však nedaří chytit a obejmout svou étericky poletující lásku. V nadpřirozeném světě se setkává s čarodějnicí Madge, kterou žádá o pomoc. Ježibaba se na tuto chvíli velice těšila, a dávno předem si  připravila krutou pomstu za to, jak ji urazil před svatebními hosty. S pomocí kouzel utkala se svými sestrami překrásný šál s příměsí nejsilnějších jedů a tajemných čarovných účinků. Nalhává Jamesovi, že musí Sylfidě přehodit šál přes ramena a ona navždy zůstane v jeho náručí. Důvěřivý mladík uposlechne rady zlé babizny a vydá se do lesa hledat svou vyvolenou. Je šťasten, když jí najde uprostřed skupinky jejích přítelkyň. Samou radostí se jí přiznává, že se do ní zamiloval a chtěl by s ní žít.

    Víla nevěří, že se rozhodl odejít od Effie a zvol si ji, Sylfidu. Když jí však James ukáže závoj, který jí přináší na důkaz své lásky, pomalu uvěří a jde mu vstříc. James jí láskyplně přehodí šál přes ramena, Sylfida zaúpí bolestí, spustí svá křidélka k zemi a umírá. Teprve nyní chápe ohromený James, že ho zlá Madge oklamala. Na záchranu je již pozdě, Sylfidy přikryjí závojem svou družku a odnáší jí do hlubokého lesa. James zůstává sám. Zdáli k němu doléhá hudba a veselý smích, který provází svatební průvod v čele s Efií a Gurnem mířícím k oltáři.

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist