Login:
Heslo:
 
Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida

 

 

 

BLAŽÍČKOVÁ Naďa

Navigace: Balet > Portréty > BLAŽÍČKOVÁ Naďa

NAĎA BLAŽÍČKOVÁ

27.6. 1934 Brno

   Pocházela z umělecké rodiny, dědeček měl zvonařskou dílnu, otec byl angažován jako sólista v Národním divadle v Praze a maminka hrála na klavír. Operní hudba zde zněla neustále.
   Pohybové nadání se u Nadi Blažíčkové projevilo v Sokole. Po té jí rodiče nechali přezkoušet u primabaleriny Národního divadla Zdeny Zabylové a ta talent potvrdila a doporučila studium tance. v patnácti letech tedy nastoupila po úspěšném přijímacím řízení na taneční oddělení pražské konzervatoře.
   Již během studia byla angažována šéfem baletu Národního divadla Antonínem Landou do souboru Smetanova divadla, které bylo v té době součástí Národního divadla. Nejprve tančila jako sbóristka v baletech i v operách, ale zanedlouho se z ní stala sólistka, která ztvárnila většinu stěžejních rolí klasického repertoáru. V baletním souboru Národního divadla působila v letech 1953-1983.
   Svou první velkou roli - Odettu z Labutího jezera - tančila jako host v plzeňském divadle. Odilii v tomto představení ztvárnila Elvíra Němečková.
   Z dalších rolí: Marie v Bachčisarajské fontáně, Ajša v Sedmi krasavicích, Lucie v Čarodějné lásce, Desdemona v Otthellovi, Zobeida v Šeherezádě, Myrtha v Giselle, Paní Měděné hory v Kamenném kvítku, Macecha v Popelce atd.
   V roce 1958 se s Laternou Magikou Alfréda Radoka zúčastnila Světové výstavy v Bruselu.

  

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist