Login:
Heslo:
 
Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida

 

 

 

HAJDAŠOVÁ Naďa

Navigace: Balet > Portréty > HAJDAŠOVÁ Naďa

NAĎA HAJDAŠOVÁ (vlastním jménem Marie Haidaschová)

26.2. 1914 Praha - 8.9. 1969 Praha

Tančit se učila jako členka dětského sboru Národního divadla u J. Nikolské. Ve 30. letech zdokonalila svou techniku u Olgy Preobraženské v Paříži, A. Fedorovové v Roze, L. Novikova v Chicagu a Ch. Halea v New Yorku.
   Svoje první angažmá nastoupila v patnácti letech v Státním divadle v Brně (1929) jako sborová tanečnice. V sezóně 1930/31 působila jako sólistka u choreografa Saši Machova ve Státním divadle Ostrava.
   Sezónou 1931/32, kdy jako sólistka milánské La Scaly tančila v Káhiře, začala její turné pr Evropě a po Americe. Ještě 1932-33 účinkovala v pražských divadlech (Velká opereta, Malá opereta, Divadlo Varieté), ale 1933 se již zúčastnila zájezdu souboru J. Nikolské na Světovou výstavu do Chicaga a turné po USA.
   Po návratu vytvořila tanečně-akrobatický pár se sólistou a choreografem B. Milcem, s nímž vystupovala nejen v Praze, ale i v zahraničí (Rusko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Belgie). V roce 1937 se opět vydala se souborem J. Nikolské na turné a tančila v Amsterodamu, Haagu, Berlíně, Hamburku aj. Po ročním angažmá v Divadle U Nováků (1938-39) odjela do USA a účinkovala v československém pavilónu na Světové výstavě v New Yorku. Do nacisty okupované vlasti se už nevrátila a víc než sedm let potom vystupovala jako sólová tanečnice v různých nočních klubech po celých Spojených státech. V roce 1947 přijala nabídku Saši Machova na místo sólistky v Národním divadle v Praze, kde vyvrcholila a skončila její umělecká dráha. Roku 1962 byla jmenována baletní mistryní a v roce 1966 odešla do důchodu.


zdroj: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia Praha 1988

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist