Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.

 

 

 

JIRSÍKOVÁ Nina

Navigace: Balet > Portréty > JIRSÍKOVÁ Nina

NINA JIRSÍKOVÁ (vl. jménem Anna Gurská)

(6.2. 1910 Praha - 23.11. 1978 Praha)

   Tanec studovala u Jelizavety Nikolské. První angažmá nastoupila jako tanečnice u baletního mistra V. Pirnikowa v pražském divadle Varieté (1926) a roku 1928 přešla jako sólistka do Rokoka. Umělecky vyzrála pod vlivem Joe Jenčíka jako nejoblíbenější z jeho "girls" v kabaretu Lucerna i v Osvobozeném divadle. V roce 1935 byla angažována do D 36 jako sólistka, rok na to již zastávala funkci choreografky, kostýmní výtvarnice, vedoucí pohybové výchovy herců, později tanečního studia a školy EFB. V Divdle E.F. Buriana navrhovala kostýmy pro většinu her a v roce 1939 byla vyznamenána na výstavě kostýmních návrhů v paříži.
   Po premiéře baletu Pohádka o tanci v roce 1941 (byla autorkou libreta i choreografie) byla zatčena společně s E.F. Burianem a vězněna v koncentračním táboře Ravensbrück až do osvobození. I zde však vyvíjela uměleckou činnost a tančila pro vězně. Se spoluvězeňkyněmi nastudovala Máchův Máj.
   Po návratu se stala choreografkou Opery 5. května, po fúzi s Národním Divadlem byla na naší první scéně aktivní až do roku 1950. V letech 1955-59 opět působila v Divadle E.F. Buriana.
   Choreografovala balety Nikotina (1948), Špalíček (1949), Coppélii (1950)

(použitá literatura:Národní divadlo a jeho předchůdci - Academia Praha, Vl. Vašut - Baletní libreta 1)

© balet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist